TZ: Vážky Dana Bárty potkáte v Křižíkových sadech

Typ článku: Fotografování

Datum vložení: 04. 07. 2010

Populární zpěvák Dan Bárta se v Plzni představuje v roli fotografa.


V Křižíkových sadech vystavuje sedmnáct velkoformátových fotografií vážek, s jejichž focením začal před dvanácti lety. Výstava je jednou z mnoha podpůrných akcí kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury. Svoji podporu plzeňské kandidatuře vyjádřil sám Bárta již v loňském roce. Pro Plzeň složil a otextoval píseň Nebe nad Plzní.

 

Hraní před publikem kombinuje Dan Bárta s výpravami do přírody. Orientuje se výhradně na vážky. Fotografuje je po celém světě, často jezdí do Jižní Ameriky a Asie. První vážku, se kterou byl spokojen, vyfotil ve Fronteře v Mexiku v roce 1998. Až tehdy měly fotografie atmosféru, vážka byla ostrá a vypadala jako vážka.


„Zhruba v šesti tisících druzích obývají všechny pevninské sladkovodní biotopy na povrchu téměř celé Země bezmála tři sta milionů let. Jsou rozpoznatelné na první pohled. Mají své jméno téměř ve všech jazycích světa. Objevují se v mýtech mnoha národů. Jsou oblíbené. Jsou fotogenické. Jsou krásné samy o sobě. A také, svou přítomností nebo nepřítomností odrážejí změny v krajině,“ vyjádřil se o vážkách v úvodním textu výstavy Dan Bárta.

 

Dan Bárta je také autorem většiny z bohaté fotografické výbavy bezmála sedmisetstránkové knihy Vážky České republiky, která vyšla koncem roku 2008. Jedná se o odborné dílo, které shrnuje nejaktuálnější poznatky o tomto hmyzu. Bárta byl rovněž jejím výtvarným redaktorem a spolutvůrcem grafické úpravy. Skeny vážek, které patří k tomu nejunikátnějšímu z publikace, pořídil Dan Bárta s Alešem Dolným z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

 

Výstava s fotografiemi vážek Dana Bárty bude v Křižíkových sadech k vidění do 7. července.

 Autor: Eva - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů.

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.