TZ: Esma Redžepova

Typ článku: Ostatní články

Datum vložení: 24. 07. 2010

Rozhovor


Jste považována za královnu cikánské hudby. Pamatujete se dodnes dobře na to, jak vás v roce 1976 Indira Gándhíová do této role oficiálně korunovala?

„Ano, vzpomínám si na to velmi dobře. Existuje dvacet tři zemí, ve kterých je široká základna romské kultury. A ty mě prostřednictvím Indiry Gándhíové prohlásily za královnu romské hudby.“

 

Je pravda, že jste se osobně setkala s Matkou Terezou?

„Ano, byly jsme společně pozvány na oběd s Indirou Gándíovou v Kalkatě. Matka Tereza se totiž přátelila s mou matkou, byly sousedky. V muzeu Matky Terezy ve Skopji jsou dokonce vystavené některé fotografie mojí maminky s Matkou Terezou.“

 

O čem jste si s Matkou Terezou povídala?

„O Skopji, o mojí mamince, jelikož se tak dlouhou dobu znaly a chodily spolu do školy.“

 

Spolupracujete s mnoha hudebníky, s francouzským kytaristou Titi Robinem jste natočila například nedávno natočila album My Story. Jak se vám s ním spolupracovalo?

„On hostoval na mém albu a já pak na jeho. Ta spolupráce byla výborná. Titi Robin letos přijede do Makedonie, je tam pozván jako čestný host na Univerzitu ve Skopje, kde mu bude udělen čestný doktorát.“

 

Spolupracovala jste s Gypsy Kings, Fanfare Ciocarlia a nyní koncertujete s The Gypsy Queens & Kings.

„Jezdíme spolu všude a ročně odehrajeme na padesát, šedesát koncertů. Máme vlastně úplně nové uskupení, protože nás doprovází namísto Fanfare Ciocarlia rumunská kapela Mahala Rai Banda. Patří k nám zpěváci z Rumunska a Bulharska a dohromady to moc dobře funguje.“

 

Je nějaký rozdíl mezi vystoupeními, tak, jak se odehrávala s Fanfare Ciocarlia a tím, co se teď na podiu děje se Mahala Rai Banda?

„Obě ty skupiny jsou skvělé. Nicméně v tuhle chvíli se lépe cítím jako součást Mahala.“

 

Pamatujete si na první koncert Gypsy Queens and Kings v Budapešti? Co pro vás tento projekt osobně znamená?

„Ano, to pro mě bylo velice důležité, také proto, že ten koncert Gypsy Kings byl tenkrát v Budapešti událostí léta a moje fotografie tak visela po celém městě. Dokonce i v takových těch časopisech v letadle byly moje fotky. To bylo moc příjemné.“

 

Vaše hudební kariéra trvá už přes padesát let, jste velmi multikulturní, kosmopolitní a taková je i vaše hudba. Je to dáno do určité míry tím, že pocházíte z muslimské romské rodiny?

„Zpívám už hodně dlouho. V roce 2011 oslavím pětapadesáté výročí začátku hudební kariéry. Tedy pokud se toho dožiji. Co se multikulturnosti týče, můj děda byl Cikán – katolík, moje babička byla židovka, proto mám židovské jméno. Maminka pak byla muslimská cikánka a manžel Makedonec, ortodoxní křesťan.“

 

Lidé ve východní Evropě mají často velmi rádi romskou hudbu, na druhou stranu dost často neradi žijí vedle Romů samotných, mají problém s jejich životním stylem. Co o tom soudíte?

„Víte, já se jako Romka cítím velmi dobře, jsem na svou národnost hrdá. My Romové jsme velmi kosmopolitní. Nikdy jsme s nikým neválčili, nikdy jsme neokupovali žádnou zemi. To Romové by měli dostávat Nobelovu cenu za mír.“

 

Vy sama jste na Nobelovu cenu byla dvakrát nominována, spolupracujete se OSN.

„Tuším, že mě příští rok nominují znovu. Myslím, že si tu cenu zasloužím.“

 

Jaký je tedy váš recept na boj proti diskriminaci a rasismu?

„Nejlepším modelem v tomhle ohledu je podle mě makedonský způsob. Makedonie má totiž jako jediná země na světě romskou národnost a romskou kulturu a její ochranu stanovenou v ústavě. A letos makedonský prezident udělil makedonskou státní cenu třem lidem, bulharskému prezidentovi, předsedovi Evropské unie a mě. Jsem první ženou, která tuto cenu dostala. V minulosti jsem také obdržela významná ocenění od bývalého vedení Jugoslávie. A také několik cen od Červeného kříže.“

 

A nakonec, co byste vzkázala lidem na Colours of Ostrava?

„Vzkázala bych jim toto: zvířatům se žije lépe než lidem. A víte proč? Protože zvířata nepotřebují pas, jsou svobodná, jdou, kam se jim zlíbí. I v tom nejnebezpečnějším prostředí se zvířatům žije lépe než lidem. A další věc, kterou jim chci vzkázat, je rada: vždycky, když má člověk dvě věci, ať jsou to jakékoli věci, měl by jednu z nich dát někomu dalšímu, svému příteli, kolegovi, někomu blízkému.“

 



Autor: Eva - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů.

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.