Hrad Helfštýn

Typ článku: Cestování a památky

Datum vložení: 29. 11. 2010

Helfštýn stojí na zalesněné vyvýšenině a je to jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě, který má jméno po loupeživém Helfriedu - Friduši z Linavy, který hrad založil.


 Hrad Helfštýn

 

Hrad Helfštýn je jedna z nejnavštěvovanějších památek, která se nachází 4 km jihovýchodně od města Lipníka nad Bečvou, v okrese Přerov v Olomouckém kraji, vzdálené 32 kilometrů od Olomouce. Helfštýn stojí na zalesněné vyvýšenině a je to jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě, který má jméno po loupeživém Helfriedu -  Friduši z Linavy, který hrad založil. 

Má nejdelší hradební zdi na území ČR. Helfštýn byl postupně zdokonalován a opevňován. Od 19. století je hrad prezentován jako turistický a památkově významný objekt. V současnosti se stal kulturním centrem v regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů Hefaiston se stálou expozicí. Na hradě se mi moc líbilo a mohu jej všem doporučit.
 
Na hradě se konají celosezónně různé kulturní a společenské akce.  V současnosti má 
hrad charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů z 18. století. Najdete zde vyhlídkovou věž a historickou expozici uměleckého kovářství, která je každoročně doplňovaná novými předměty, vytvořenými na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Stále probíhající rekonstrukční práce vedou k tomu, aby se Helfštýn stal světově respektovaným centrem uměleckého kovářství.
 
Ve své dnešní podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží, budov a též se systémem valů z 18. století. Vyhlídkovou věž a historickou expozici doplňuje přehlídka uměleckého kovářství, každoročně doplňovaná novými předměty, vytvořenými na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston. V areálu hradu se koná celosezónně řada různých kulturních a společenských akcí. Soustavně probíhající rekonstrukční práce směřují k tomu, aby se Helfštýn stal světově respektovaným centrem uměleckého kovářství.
 
Jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě s údajně nejdelšími hradebními zdmi na území ČR. V současné době dějiště mnoha kulturních a společenských akcí; z nich nejvěhlasnější je mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Helfštýn stojí na zalesněné vyvýšenině, ca 4 km jihovýchodně od města Lipníka nad Bečvou, v okrese Přerov v Olomouckém kraji.
 

Histore hradu Helfštýn

Velkoryse rekonstruovaná zřícenina rozlehlého hradu nad údolím Moravské brány prý nese jméno slezského šlechtice a později loupeživého rytíře Friduše z Linavy. Ten Helfštýn koncem 13. století založil. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska. Mezi Fridušovy významné následovníky v držení Helfštýna patřili zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. V důsledku častých změn majitelů se Helfštýn vyznačuje slohovou různorodostí; v průběhu staletí také docházelo k opětovnému rozšiřování hradního areálu. Hlavní úprava na gotickou pevnost proběhla na přelomu 14. a 15. století za Lacka z Kravař. Další významnou přestavbu Helfštýna dal kolem r. 1474 provést Vilém z Pernštejna – poté, kdy byl hrad r. 1468 poškozen vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Úpravu původního středověkého sídla na rozsáhlý pozdně renesanční dvoukřídlý palác uskutečnili páni z Vrbna. Po bitvě na Bílé hoře byl Helfštýn evangelíkovi a představiteli stavů Jiřímu z Vrbna zkonfiskován a připadl kardinálu Františku z Ditrichštejna. Tehdy hrad pozbyl svou sídelní funkci a sloužil jen jako vojenská základna. Pevnost svých hradeb osvědčil za třicetileté války, kdy odolal útoku Dánů i Švédů. Avšak již po této válce, r. 1656, byl Helfštýn záměrně pobořen, aby se nestal eventuální oporou nepřítele. V r. 1763 došlo k definitivnímu opuštění hradu. R. 1817 byla střelbou část hradu zbourána. V r. 1945 přešel Helfštýn do rukou státu.

Historie hradu Helfštýn

Hrad střežil obchodní Jantarovou stezku do Slezska. Po Fridušovi byli následovníky hradu Helfštýna zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. Proto se Helfštýn vyznačuje slohovou různorodostí. V každém staletí také docházelo k opětovnému rozšiřování hradního areálu, hlavní úprava na gotickou pevnost proběhla na přelomu 14. a 15. století za Lacka z Kravař. Poté hrad přestavěl Vilém z Pernštejna a následně byl r. 1468 poškozen vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Další úpravu původního středověkého sídla na rozsáhlý pozdně renesanční dvoukřídlýpalác provedli páni z Vrbna, kterým po bitvě na Bílé hoře byl hrad zkonfiskován a připadl kardinálu Františku z Ditrichštejna. Pak už sloužil jen jako vojenská základna. Pevnost hradeb se osvědčila za třicetileté války, kdy hrad odolal útoku Dánů i Švédů. Po této válce v roce 1656, byl Helfštýn záměrně pobořen, aby se nestal oporou nepřítele. V roce 1763 byl hrad definitivně opuštěn. V roce 1817 byla střelbou část hradu zbourána a v roce 1945 přešel hrad do rukou státu.

 

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Je však snadno dostupný silnicí k parkovišti 100 m od vstupní brány. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Jednotlivé architektonické útvary vznikaly od počátku 14. století. Slohovou různorodost a velikost areálu ovlivnily časté přestavby a plošné rozšiřování, ale i záměrné poboření v roce 1656. Vliv na stavební vývoj měli i významní držitelé Helfštýna. Po zakladateli Fridušovi z Linavy to byli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Kromě prohlídky hradu s výkladem o jeho historii a stavebním vývoji (40 min) si můžete v suterénu paláce prohlédnout expozici uměleckého kovářství a expozici s replikami historických mincovních strojů. Volně přístupná je vyhlídková věž s dalekohledem na 3. nádvoří.

Po celou turistickou sezonu (hrad se otevírá v březnu a zavírá v listopadu) se tady konají nejrůznější doprovodné akce, cíl tady má Author Šela Marathon (maraton horských kol), vystupují zde šermířské skupiny, divadla, soubory historické hudby, konají se zde výstavy. Na konci srpna se odehrává největší akce, která získala hradu proslulost po celém světě - setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

 

Osobně mám nejradši hrad na jaře nebo na podzim, takhle v neděli odpoledne, kdy tam není už takový nával a můžete si vychutnat dosyta hradní romantiku.

 

Otvírací doba
Duben - so+ne 9.00 - 17.00 
Květen - srpen - út - ne 9.00 - 17.00 
Září - říjen - út - ne 9.00 - 17.00 
Březen,listopad - so+ne 9.00 - 16.00
 
Vstupné
Březen, listopad - Plné 20 Kč, Snížené 10 Kč, Děti do 6 let zdarma 
Duben - říjen - Plné 40 Kč, Snížené 20-30 Kč, Děti do 6 let zdarma
 

Co nás nejvíce zaujalo

Hrad jsme si nejdříve procházeli sami bez průvodce, kde nás velmi zaujala malá místnůstka na skále. Na výletě jsme byli se známými a dohadovali jsme se, co by to tak mohlo být, samozřejmě každý hádal něco jiného. Jen abychom se dozvěděli cože to vlastně je, vzali jsme si průvodce. Před onou místnůstkou jsme se schválně zastavili a všichni čekali co k tomu průvodce poví. A hádejte co to bylo? Tehdejší název zněl - výsernice, ale bohužel se prý tento název neujal. Sloužil tak, že po použití to padalo do hradního příkopu a prý měli příkaz šetřit vodou. Samozřejmě výsernice nebyla jediná, která nás na hradě zaujala, celý hrad byl moc pěkný a moc se nám tam líbilo.

 

Lanový park pod Helfštýnem

Hned pod hradem se nachází vyhledávaný horolezecký terén s velkým počtem jištěných cest. Lanový park tvoří různé překážky, umístěné za sebou mezi stromy ve výšce asi 4 metry. Lanová trasa má 11 překážek a závěrečný sestupový žebřík. Délka trasy je přibližně 120 metrů. Každý lezec se jistí sám, s pomocí zapůjčeného jistícího materiálu, podle pokynů a zaškolení obsluhy. Můžete si vyzkoušejte svou odvahu a mrštnost na lanových překážkách zavěšených vysoko nad zemí, mezi stromy. Já na to odvahu neměla.
 



Autor: jessynka

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.