Městečko Boskovice

Typ článku: Cestování a památky

Datum vložení: 29. 11. 2010

Trhová osada Boskovice vznikla ve 13. století spolu se založením gotického hradu. První písemné zmínky o městečku jsou zmiňovány od druhé poloviny 15. století.


 Městečko Boskovice

 

Město Boskovice leží ve střední Moravě přibližně 40 km severně od Brna, na hranici mezi Boskovickou brázdou a Drahanskou vrchovinou. Pro své krásné okolí se Boskovice stávají centrem turistiky i odpočinku a město má letoviskový charakter. Okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku i cykloturistiku a je obklopeno pěknými lesy Drahanské vrchoviny. V okolí je mnoho značených turistických tras, které převážně směřují do Kunštátska s pískovcovou jeskyní v Rudce. 
 

Historie Boskovic

Trhová osada Boskovice vznikla ve 13. století spolu se založením gotického hradu. První písemné zmínky o městečku jsou zmiňovány od druhé poloviny 15. století. Osada se stala jednou z nejvýznamnějších na Moravě, doklademtoho jsou tři synagogy, rozsáhlý židovský hřbitov, lázně a další památky. Boskovice se staly městem ve druhé polovině 18. století a v první polovině 19. století byl zrušen klášter a poté byl přestavěn na empírový zámek. Ve druhé polovině století se staly průmyslovým centrem. 
 

Western park Boskovice

Western park je vybudován ve starém pískovcovém lomu, v přírodním amfiteátru s krásným vodopádem. Uvidíte zde například show na ušlechtilých koních, která dodá indiánským a kovbojským příběhům to pravé kouzlo. Zažijete zde i příběh inspirovaný tajemstvím indiánských kouzelníků. Celodenní programy nabízí mnoho zábavy, hlavně pro rodiny s dětmi, školní výlety a firemní akce, ale i dospělí si přijdou na své. Můžete si zde vyzkoušet například hod tomahavkem, střelbu z luku, měření síly na silostroji nebo si můžete vyjít na procházku s kozou z půjčovny koz.
 
Boskovice jsou od 1. 1. 2003 obcí s rozšířenou působností III. stupně neboli tzv. malým okresem. Působí ve  správním obvodu s 50 tisíci obyvateli, kteří žijí v 72 obcích na 2/3 území okresu Blansko. 
 
Boskovice leží na střední Moravě asi 40 km severně od Brna na hranici mezi Boskovickou brázdou a Drahanskou vrchovinou v nadmořské výšce asi 380 metrů. 
Boskovice se pro své krásné okolí stávají centrem turistiky a odpočinku.  Celé okolí města má letoviskový charakter. Nejbližší okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku. Boskovice jsou obklopeny pěknými lesy Drahanské vrchoviny. V okolí města je řada značených turistických tras, které směřují do klidových zón Kunštátska s pískovcovou jeskyní v Rudce. Boskovice se nacházejí v severní části Moravského krasu se Sloupsko- Šošůvskými jeskyněmi a dalšími lokalitami krasového území. Moravský kras je druhá nejstarší  Chráněná krajinná oblast v České republice.
 

přírodní rezervace
menší území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro naši geografickou oblast

BABÍ LOM, LOUKY POD KULÍŠKEM, PAVLOVSKÉ MOKŘADY, ČEPIČKŮV VRCH A ÚDOLÍ HODONÍNKY, HRÁDKY, KAVINSKÝ POTOK, VRATÍKOV, BAYEROVA, POD SÝKOŘSKOU MYSLIVNOU, DURANA

přírodní památky
přírodní útvary menší rozlohy, zejména geologický nebo geomorfologický útvar, naleziště nerostů 

ČERNÁ SKÁLA, ČTVRTKY ZA BOŘÍM, LYSICKÁ OBORA, PARK LETOVICE, V JEZDINÁCH, HABROVÁ, HERSICA, HORNÍ BĚLÁ, HORNÍ ŽIDOVKA, HRUŠÍN, KAČINY, KLÁŠTERCE, KRKATÁ BÁBA, LOUCKÁ OBORA, MÍCHOVEC, NAD BERANKOU, PADĚLKY, SVÍDOVEC, ŽIŽKŮV STŮL, BABOLSKÝ HÁJ, BAČOV, CUKL a ROZSEČSKÉ RAŠELINIŠTĚ, DOBRÁ STUDNĚ, KUNŠTÁTSKÁ OBORA, LEBEĎÁK, LHOTSKÉ JALOVCE A STĚNY, LUZICHOVÁ, PILSKÝ RYBNÍČEK, SÝKOŘ, ÚDOLÍ CHLÉBSKÉHO POTOKA, VESELSKÁ LADA, VESELSKÝ CHLUM, ZÁMECKÝ LES V LOMNICI

přírodní parky a klidové oblasti
atraktivní oblasti se zvláštním režimem s ekologicky zachovaným prostředím

HALASOVO  KUNŠTÁTSKO,  LYSICKO,   SVRATECKÁ HORNATINA, ŘEHOŘKOVO KOŘENECKO

V blízkosti města Boskovic se v obci Suchý nachází velké zejména letní rekreační středisko s možností koupání v rybníku.
K rekreaci je možné využít přímo ve městě sportovní areál Červené zahrady s koupalištěm, tenisovými kurty, kuželnou, fotbalovým a atletickým hřištěm. K ubytování Vám poslouží hotely, penziony a ubytovny, případně kempy v blízkém okolí.

     Výhodná geografická poloha území dnešních Boskovic umožnila osídlení oblasti od dob pravěku, což dokládají archeologické nálezy. V době slovanských hradišť existovalo na dnešním území města nejméně pět slovanských osad, jejichž obyvatelstvo se živilo zemědělstvím. Zemědělství zůstalo hlavní obživou až do počátku 20. století.
     Ve 13. století po založení gotického hradu vzniká trhová osada pod hradem. Jako městečko vystupují v písemných pramenech od 2. poloviny 15. století V těžké době po vyhnání z moravských královských měst zde vznikla i židovská osada, jež se v průběhu dalšího století stala jednou z nejvýznamnějších na Moravě. O její důležitosti svědčí mimo jiné existence tří synagog, slavné ješivy, ve které působily význačné rabínské autority, rozsáhlý hřbitov z pol. 17. století, lázně atd.
S výjimkou let 1398 - 1458, kdy panství patřilo pánům z Kunštátu, byli až do poloviny 16. století majiteli města i hradu páni z Boskovic, významný to moravský rod. V letech 1547 - 1567 držel Boskovice rod hornických podnikatelů Ederů ze Šťavnice, v roce 1567 se panství dostává do rukou Morkovských ze Zástřizl. Za dobu jejich vlastnictví došlo k renesančním úpravám hradu, farního kostela sv. Jakuba na náměstí, městských domů, v roce 1698 byla přestavěna synagoga (major) v židovském ghettu, v roce 1682 byl vybudován dominikánský klášter. Na konci 17. století získává boskovické panství rod Ditrichštejnů, kteří si budují ve 20. letech 18. století na místo nevyhovujícího hradu, který se pomalu ocital v troskách, nové sídlo, tzv. rezidenci (nyní sídlo Muzea Boskovicka)
Boskovice se považují za město od druhé poloviny 18. století, i když už odedávna měli hrdelní soud a jiná privilegia. Ve 13. století, po založení gotického hradu se rozrůstaly jako trhová osada pod hradem. 90. letech téhož století přecházejí z olomouckého kraje do kraje brněnského. V letech 1819 - 1826 přestavbou zrušeného kláštera vznikl empírový zámek, sídlo posledních majitelů panství rodu Mensdorff - Pouilly, kteří převzali boskovické panství v padesátých letech 19. století.
     Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu. Hnacím motorem zprůmyslnění byl zejména podnikatelský duch židovského původu. Po roce 1848 došlo k emancipaci Židů, jež se projevila i vznikem samostatné obce Židovské- města s vlastní samosprávou. V roce 1919 došlo ke správnímu spojení Boskovic s Židovským městem. V březnu 1942 bylo z Boskovic odsunuto židovské obyvatelstvo z města i okolí. Z téměř pěti set transportovaných lidí se vrátilo pouhých čtrnáct.

 

  Boskovice jsou tradičním hospodářským, sociálním a kulturním centrem severní části blanenského okresu. Boskovice s 11 300 obyvateli jsou druhým největším městem okresu Blansko. Připomeňme, že Boskovice byly od roku 1849 do 1959 okresním městem. Dokladem o regionálním významu a přirozené spádovosti Boskovic svědčí soustředění středního školství, množství úřadů a detašovaných pracovišť s okresní či oblastní působností, soustředění výroby, služeb, kulturních a charitativních institucí. V Boskovicích najdete pouze lehký průmysl jako je výroba šicích strojů Minerva Dürkopp-Adler, oděvní výrobu firmy Kras – HAKA, obráběcí firmu Novibra.
      Po roce 1989 bylo historické jádro města, které bylo včetně torza židovského ghetta prohlášeno za městskou památkovou zónu. Byly zahájeny postupně rekonstrukční práce. Boskovice se tak staly opět regionálním centrem lehkého průmyslu, kultury a turistiky, pro jehož rozvoj mají ideální podmínky. 
Boskovice jsou souborem starobylých objektů, které jsou prostoupené moderními stavbami.

 

Solno - Jodové jeskyně Boskovice

Přímořské prostředí uprostřed centra Boskovic nabízí dýchací terapii v mikroklimatu. Najdete zde například hvězdné nebe, solný mlhový vodopád s vodou z mrtvého moře, vyvěrající pramen s vodou z mrtvého moře, solné ohniště a dětské soliště s hradbami. Světelná terapie s více než tisíci světly, která léčí duši a ovzduší plné minerálů a stopových prvků. 
 

Zřícenina hradu Boskovice

Hrad leží na vysokém kopci nad říčkou Bělou a levým přítokem řeky Svitavy. Hrad má spousty hlubokých sklepení a daleké výhledy do okolního kraje z oken ve zbytcích hradního paláce. Vznikl přibližně koncem 13. století jako rodové sídlo rodu pánů z Boskovic. 
 

Zámek Boskovice

Boskovický zámek je ojedinělým empírovým objektem na Jižní Moravě, který je v seznamu kulturních památek. Je ideálním místem pro pořádání zajímavých kulturních akcí. Na zámku se pořádají noční prohlídky a zámecké šermování, hrané pohádky pro naše nejmenší, koncerty vážné hudby a mnoho dalšího. Dále zámek nabízí prohlídky s průvodci v kostýmech, šermířská vystoupení, catering i ohňostroje. 
 

Mikroregion Boskovicko zaujímá východní část regionu Boskovicka, sousedí s prostějovským okresem. Boskovice jsou přístupné z Brna a od Svitav po silnici č. 43, tu u Boskovic kříží západovýchodní tah z Prostějova do Žďáru nad Sázavou – silnice č. 19 a 150.

Centrem mikroregionu je město Boskovice, město sedmizubého hřebene, deváté největší město jižní Moravy; prastaré správní středisko, město škol, výrobních podniků a kulturních tradic.

Obce mikroregionu leží v podhůří, ale i na kopcích Drahanské vrchoviny, některé dokonce v Boskovické brázdě. Výšková rozmanitost je proto velmi zajímavá – od 300 metrů n.m. na toku řeky Svitavy až po nejvyšší vrcholy Drahanské vrchoviny přesahující 700 m.n.m.

Mikroregion tvoří 14 obcí: Benešov, Chrudichromy, Knínice, Kořenec, Lhota Rapotina, Ludíkov, Okrouhlá, Sudice, Suchý, Újezd u Boskovic, Valchov, Velenov, Vážany, Žďárná a město Boskovice. Celková rozloha mikroregionu je 130 km2; žije zde přes 17 tisíc obyvatel.

 

Ve znacích a symbolech vyjadřujeme své myšlenky. Znak Boskovic může být  podle pověsti o boskovickém erbu symbolem pohostinství.
    Boskovice užívají starobylého a vzácného znaku své původní vrchnosti, jednoho z nejvýznamnějších moravských rodů, pánů z Boskovic. Znak se vyvinul z pečetního znamení s erbem vrchnosti, který měl v erbu sedmizubý bílý nebo stříbrný heroltský sedmizubý hřeben v červeném poli. V těchto barvách je znak doložen již roku 1548. Dokladem je výzdoba gruntovních knih z tohoto roku.
    "Později se vyskytly i doklady se znakem v jiných barvách - hřebenem žlutým nebo zlatým v poli modrém nebo červeném, šlo však asi jen o malířovu libovůli. Kdy obdržely Boskovice právo užívat svůj vlastní znak, není známo a není o tom listinné známky. Avšak z toho, že poprvé používali Boskovičtí znaku pánů z Boskovic jako znaku města (s iniciálkami M.B.) k výzdobě svých gruntovních knih v roku 1548, tedy rok po tom, co páni z Boskovic prodali panství boskovické i s městečkem Boskovicemi, soudíme právem, že Boskovice počaly užívati tohoto znaku bez vydání erbovního listu, bez vědomí nebo s tichým souhlasem nové vrchnosti a na znamení úcty a vděčnosti ke svým zakladatelům

 

Boskovický erb se vyskytuje v olomouckých knihách na kvaternech. Drobnomalby olomouckých a brněnských zemských desek jsou uměleckým dílem, ježto pocházejí z údobí delšího než půl třetího století. Boskovický erb se objevuje například v kvaternech:
12., prvním to českém, založeném roku 1480 – na zeleně zbarvené straně je boskovický erb (bílý hřeben o sedmi špicích na červeném štítě);
28., z roku 1567 je nejnádhernější a má podobiznu Albrechta z Boskovic ve vejčitém rámci. V brněnských deskách je boskovický erb již v knize 9., z roku 1464..
    Prof. Schmidt byl názoru, že znak pánů z Boskovic vznikl z náčiní ptáčnických: rohatiny, vějičky a větviček. (Ptáčník na rohatiny dával větvičky lepem natřené a jako lákadel používal vějičky se semenem.)
Díváme-li se na nejstarší pečeť, vynořuje se otázka: zda to nebyly  původně dva pěticípé dančí parohy? Proč byli daňci u boskovických pánů v oblibě? Pěstovali je v „knížecí oboře“ (dnes les „Obora“ zvaný).

O znaku města Boskovic není známa žádná pověst. O původu erbu pánů z Boskovic zaznamenal Bartoloměj Paprodský z  Hlahol ve svém „Zrdcadle markrabství moravského“ v roce 1593 pověst o Velenovi, která se mezi lidem udržela a kterou univerzitní profesor dr. František Svěrák (narozen roku 1906 ve Lhotě Rapotině) podle vypravování otce zapsal v nářečí boskovickém.

 

KOSTEL 

Kostel je zdaleka vidět díky své věži s kalichem. Tento kostel byl stavěn v roce 1941 nákladem Českobratrské obce. Evangelický kostel je nejmladší kulturní památkou Boskovic, od roku 1998 je zařazen v Rejstříku kulturních památek Ministerstva kultury ČR.
Čeští bratři a evangelíci mají na okrese velkou tradici. Většina českých bratří byla rekatolizována až v 17. století, kdy zásluhou boskovických pánů přišlo na panství několik misií. Do konce 16. století muselo několik katolických kněží z města prchnout a jeden byl dokonce věřícími vyhnán. Katoličtí kněží si pomáhali získat vliv tím, že ještě v 17. století podávali podobojí způsobou. Je tak zřejmé z farních účtů kunštátských z let 1682 – 1713. Výspou evangeliků byly Vanovice.

KOSTEL VŠECH SVATÝCH

Kostelík všech svatých je jednou z nejstarších staveb ve městě. Pochází z 15. století a má vlastní ochranné pásmo. Jedná se o jednoduchou gotickou stavbu s plochostropní lodí. Stojí pravděpodobně na románských základech a byl mnohokrát přestavován. Renovace kostela proběhla kolem roku 1567 údajně na náklady soukenického cechu. Uvnitř kostelíku se nacházejí dva oltáře. Goticky klenuté kněžiště má ve svorníkách znak Zástřizlů. Hlavní je barokní s manýristickým obrazem Všech svatých Jiřího Františka Třísky, lidového malíře z Boskovic (nyní v úschově na farním úřadě) z roku 1664. Nejcennější památkou interiéru kostela je kovaná renesanční kazatelna z r. 1626. Měla nápis: “ Já Sylvestr Fiota Clavenu tuto kazatelnici ke cti a chvále Boží, pak k hlásání slova Božího vlastním nákladem postaviti dal.” Původně byla tato kazatelna v kostele sv. Jakuba a sem byla přenesena po výstavbě zděné v kostele sv. Jakuba ve 40. letech 19. století z Farního kostela sv. Jakuba na boskovickém náměstí.  Kolem kostelíka byl prastarý hřbitov, na kterém se pohřbívalo ještě dříve než kolem kostela sv. Jakuba, kde se pochovávali měšťané i panští úředníci. Sem však byl roku 1786 opět hřbitov přenesen a od tohoto roku se zde pohřbívalo až do roku 1948, tedy plných 162 let. 
V roce 1998 byly dokončeny parkové úpravy starého hřbitova a nyní Vás zde čeká příjemné posezení.

 

SKLENÍK

K jižní a zčásti východní straně panského dvora se přimykalo stavení ovčíren, které po vyhoření roku 1829 bylo přebudováno v klasický skleník s prosklenými arkádami a předloženým kruhovým bazénem. Skleník původně sloužil jako zámecká oranžerie. Dnes je stavba majetkem města a slouží pro kulturní a výstavní účely.

 

REZIDENCE

Mezi významné památné stavby města Boskovic patří někdejší zámecká či panská rezidence. Najde ji na ulici Hradní, za radnicí, na cestě z města k zámku a k hradu po levé straně proti Židovské bráně. Jednoduchá barokní jednoposchoďová budova byla stavěná roku 1729, jako sídlo hraběte F.X.V. Dietrichštejna. Kámen pro její stavbu pochází ze zdejšího hradu. Rezidence sloužila za sídlo Ditrichštejnů až do postavení nového boskovického zámku, tj. v pořadí už třetího sídla boskovické vrchnosti. Po roce 1826 bylo v rezidenci umístěno ředitelství ditrichštejnských a pak mensdorfských boskovických statků. V nádvoří jsou dochovány arkády (dnes částečně zastavěné) a kamenná studna. Domovní vrata jsou zdobena tepaným železem a opatřena dochovaným kulatým klepátkem. Na průčelí domu byla v 70. letech 20. století osazena bronzová deska s textem, připomínajícím život zdejšího význačného přírodovědce a universitního profesora Dr. K. Absolona. 
V současné době má v rezidenci své prostory Muzeum Boskovicka.

 

PANSKÝ DVŮR

K Hradní ulici přiléhá také panský dvůr - komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku, vybudovaný v 17. století. Uprostřed čelní fronty je zdoben kamenným erbem rodu Dietrichštejnů. Přízemní čtyřkřídlová budova s centrálním dvorem s dnes zasklenými a částečně vyzděnými arkádami je pokryta sedlovou střechou, která je do dvora prolomena empírovými vikýři. V levém křídle byla v roce 1983 otevřena stálá výstavní expozice - Památník O. Kubína. Stálá expozice byla ukončena v roce 1995.  V roce 1996 ji nahradila Galerie Otakara Kubína, kterou najdete v historické části radnice. 
Pravé křídlo sloužilo Městské knihovně a k příležitostným výstavám. Dnes zde najdete městskou Komorní kinokavárnu. Ostatní prostory jsou využívány komerčně.

První archivní záznam o existenci kostela je z roku 1346, základy kostela jsou kladeny do ranějšího období. Jde o pozdně gotickou původně třívěžovou stavbu poznamenanou několika požáry a následnými úpravami, vedenými zejména kolem r. 1500 Ladislavem z Boskovic. Ladislav Velen z Boskovic (1455 – 1520), jeden z nejvzdělanějších šlechticů své doby,   opustil vysoké církevní úřady, aby se mohl ujmout správy rodového majetku, vystavěl kostely v Boskovicích a Chornici, radnici v Boskovicích a zámek v Moravské Třebové, kde ponejvíce přebýval. Boskovickému kostelu věnoval i luminovanou Boskovickou bibli z let 1414 – 1417, uloženou dnes v Univerzitní knihovně v Olomouci. Do roku 1786 se u kostela i pohřbívalo (jen rynkovní občané a vrchnostenští úředníci), zbytky hřbitovního zdiva na západní straně kostela jsou patrny dodnes.
Čtverhranná hlavní věž kostela s hodinami a zvony byla původně vysoká 60 m, dnes po požáru a provedených přestavbách dosahuje výšky 41 m, doplňuje ji malá věž zvaná sanktusová. Hlavní vchod do chrámu je zdoben portálem, ve štítu má dvojitý zlacený cyrilometodějský kříž, po stranách jsou umístěny sochy věrozvěstů Cyrila (mnich s holí) a Metoděje (v arcibiskupském šatě), jejichž autorem je Andreas Schroth.
Klenba trojlodního kostela spočívá na osmi opěrných sloupech, uvnitř je rozmístěno pět oltářů, hlavní lodi dominuje oltář s mohutným křížem se Spasitelem, nad ním v prostředním okně presbytáře je vymalován znak Dietrichštejnů. V kostelních zdech jsou zabudovány náhrobní desky (epitafy). Zajímavé svou zdobností jsou mramorové renesanční náhrobky prvních Zástřizlů, jejichž rodinná hrobka se nachází pod kostelem. Dlažba chrámu je původní, pochází z roku 1719. Kostelní dubové lavice s řezbami sem byly přeneseny ze zrušeného dominikánského kláštera. Okna jsou zdobena pestrou kobercovou malbou. Stejně tak jako byla ke kostelu roku 1839 přistavěna sakristie a nad ní pak vztyčeno třídílné oratorium, byly ke kostelu přistavěny i dvě kaple. Ve vnějším opěrném pilíři chrámu lze číst data oprav kostela: Renovatum (opraveno) 1617. Et iterum (opět) 1839. Et iterum 1910, 1972. Od roku 1994 probíhé etapovitě oprava krovů, střechy a fasády kostela.

 

EVANGELICKÝ KOSTEL

 

JÍZDÁRNA

Na východní straně zámeckého parku byla v roce 1870 vybudována panská jízdárna se stájemi. Budova v novogotickém romanticko historizujícím stylu byla v 50. letech 20. století skladištěm, aby po úpravách v letech 60. nalezla nové využití jako stylová restaurace a sportovní hala pro míčové hry.

 

KLÁŠTER

Na Hradní ulici, naproti Panskému dvoru (pod zámkem), stojí bývalý klášter, který jako přízemní budovu nechal postavit Jan Leopold hrabě z Dietrichsteina v roce 1756. Původně zde byl umístěn panský špitál pro 12 chudých. V roce 1857 sem Alfons Fridrich hrabě Mensdorff-Pouilly povolal sestry kongregace sv. Vincence de Paula ze Štýrského Hradce, které zde pečovaly o nemocné a vedly dívčí školu. Od roku 1880 zde byla zřízena také mateřská školka. V roce 1878 byla pak budova rozšířena o jedno patro do dnešní podoby. Po navrácení do majetku rodiny Mensdorff-Pouilly, budova sloužila ke komerčním účelům. 
V roce 2003 prošla náročnou rekonstrukcí a byla přestavěna na penzion pro ubytování typu Garni hotel.

 

RADNICE

 Byla vybudována v letech 1460 - 90 Ladislavem z Boskovic, do nynější podoby pak přestavěná roku 1567. Jako původně kupecký dům byla městem odkoupena roku 1620 od Matyáše Hubáčka. Svou štíhlou čtyřbokou věží, která je v hranách spodní části seseknutá do osmiboké podoby je 44 m vysoká, opatřená ochozem. Zdobená je makovicí a korouhví se znakem města, tvoří vhodný protějšek svatojakubského kostela. Znak města - sedmizubý hřeben - drží i štítonoš nad vchodem do radnice (osazen roku 1924). Na radnici sídlilo městské právo, byla tu i mučírna. Od roku 1849 - 1959 i sídlo Okresního soudu. Nyní sídlo Městského úřadu, Městského informačního střediska a Galerie Otakara Kubína.

 

KAPLE PANNY MARIE

Kaple Marie Bolestné vystavěná v roce 1873 v novogotickém stylu je výrazným architektonickým prvkem v okolní zástavbě řadových domků na Bělé.
Volně stojící kaple obdélníkového půdorysu se segmentovým závěrem, nad nímž se tyčí čtyřboká hvězdička. Hladká štítová fasáda se zkoseným nárožím prolomena dvakrát odstupňovaným hrotitým portálem s nadpražím. Nad vchodem je umístěno kruhové okno s profilovanou šambránou. Boční fasáda má rýhování v omítce a je prolomena jedním oknem na každé straně. Okna jsou s hrotitými záklenky. Zvonicové patro věže má hrotitá okna na všechny strany a je zastřešeno stříškou ukončenou makovicí s křížem. Prostor kaple zaklenut valenou klenbou s vytaženým hřebínkem na hranách styčných lunet.

 

Muzea v Boskovicích

Stálé expozice v muzeích - Proměny výroby - historie cechovní výroby na Boskovicku, Pravěk Boskovické Brázdy - vývoj Boskovické brázdy v období 40 tis. let př. n. l. do 12 stol. po Kristu, Keltové na Starém Hradisku - expozice věnovaná obyvatelům keltského oppida, historické zemědělské stroje - expozice historických strojů nebo expozice Židovské město v Boskovicích.
 
Městečko Boskovice je charakteristické souborem starobylých objektů a moderních staveb. V blízkosti města se nachází velké letní rekreační středisko s možností koupání v rybníku v obci Suchý. Dále je k rekreaci možné využít přímo ve městě sportovní areál Červené zahrady s koupalištěm, tenisovými kurty, kuželnou, fotbalovým a atletickým hřištěm. K ubytování můžete využít hotely, penziony a ubytovny, nebo kempy v blízkém okolí.



Autor: jessynka

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.