Zámek Boskovice

Typ článku: Cestování a památky

Datum vložení: 29. 11. 2010

Zámek nabízí řadu lákadel, mezi nejatraktivnější předměty patří měděný globus, na kterém je vyobrazena hvězdná obloha pomocí heraldických znaků a který je jedním ze tří svého druhu na světě.


 Zámek Boskovice

 

Boskovice leží přibližně 45 km od Brna směrem na Svitavy, 15 km od okresního města Blansko. Boskovický zámek je jeden z nejkrásnějších empírových zámků na Moravě. Zámek, původní dominikánský klášter, byl v 1. polovině 19. století za Františka Xavera Dietrichsteina přestavěn na zámek. Nyní je zámek v soukromém vlastnictví. 

Navenek zámek působí poněkud jako strohý objekt, ale uvnitř jsou nádherné, honosné interiéry se stylovým vybavením. Boskovický zámek pochází z roku 1684.

Historie zámku

Zámek, dřívější dominikánský klášter, po svém zrušení nějakou dobu sloužil jako manufaktura na výrobu barviv. Klášterní budovy byly přestavěny na zámek v letech 1819 - 1826. Prvními majiteli zámku byli Ditrichsteinové, kteříbyli také majiteli sousedního hradu. Ditrichsteiny roku 1856 vystřídali Mensdorffové, kteří zámek vlastnili až do roku 1950, kdy jim byl majetek znárodněn. Vrácen byl rodině Mensdorffových opět v roce 1991.
 

Přestože empírová podoba zámku Boskovice má původ ve dvacátých a třicátých letech minulého století, je nutné hledat kořeny této stavby o téměř půl druhého století dříve. 

 

V roce 1648 bylo boskovické panství předáno bratřím Karlu Františkovi, Oldřichu Deziderovi a Janu Bohuslavovi, svobodným pánům ze Zástřizl. Jan Bohuslav se svojí chotí Zuzanou Kateřinou Prakšickou ze Zástřizl založili dominikánský klášter, jehož fundaci schválil roku 1684 král Leopold I. Stavba kláštera byla realizována na nezalesněné stráni zvané „Sychrov“ jižním směrem od tehdejšího města Boskovice v první polovině devadesátých let 17. století. Lze soudit, že v první etapě stavby byl vybudován kostel a samotný klášter byl stavěn až po úplném dokončení kostela. Budova kláštera byla jednopatrová a její čtyři křídla uzavírala vnitřní dvůr s arkádami. Původní vstup do objektu kláštera byl situován do středu jižního křídla , čelem k patě kopce, a byl vyústěn věžičkou. Toto původně klášterní křídlo se bez větších stavebních změn zachovalo dodnes ve dvou podlažích stavby zámku, včetně skromných cel mnichů v prvním patře. Samotný kostel byl přímo napojen k severovýchodnímu rohu kláštera. 

V roce 1687 Jan Bohuslav ze Zástřizl umírá a panství přechází na Zuzanu Prakšickou ze Zástřizl. Po roce od sňatku Zuzana předává boskovické panství svému druhému manželovi Walterovi Františkovi Dietrichsteinovi. Sama umírá v roce 1691. 

Původem mikulovská větev říšských knížat Dietrichsteinů vystřídala v Boskovicích hned několik sídel. Do konce 17. století využívala tehdejší středověký a pro tehdejší požadavky na bydlení zcela nevyhovující komplex boskovického hradu. Poté si Dietrichsteinové nechali postavit nevelký jednopatrový barokní zámek nedaleko panského dvora , dnešní Rezidenci a v roce 1819 započala přestavba dominikánského kláštera na honosné zámecké sídlo. 

Dominikánský klášter byl zrušen Josefem II. v roce 1784 a majetek řádu byl začleněn do náboženského fondu. O rok později objekt zakoupili Dietrichsteinové a v prostorách bývalého kláštera zřídili manufakturu na výrobu barev. I když v té době již uvažovali o úpravě objektu na zámek, realizace této přestavby proběhla téměř o třicet let později za Františka Xavera Dietrichsteina. Mezi lety 1812 - 1819 byl z větší části rozebrán kostel dominikánů ve východní části kláštera, a teprve poté bylo přistoupeno k samotné razantní přestavbě klášterního traktu. Východní křídlo kláštera bylo celé ubouráno a na okraji získaného prostoru bylo vystavěno nové široké dvoupatrové křídlo s hlavním sálem v prvním patře. Ve stavbě tohoto reprezentačního křídla byla ovšem ponechána také zadní část kostela, která však pro potřeby zámecké stavby byla značně upravena. Ostatní tři křídla byla zvýšena o jedno patro. Arkády klášterního dvora byly ponechány také v nové zámecké budově. Celkový novodobý ráz stavby na závěr podpořilo na tu dobu moderní empírové členění fasád s typickými antikizujícími prvky. K roku 1826 byla dokončena dominantní stavba, citlivě položená do velkého areálu volného anglického parku. 

Kdo byl autorem této velkolepé přestavby není přesně známo. Původně byl projekt zámku připisován architektu Petru de Nobile, působícím v Terstu a Vídni. Pravděpodobnějším autorem projektu se však jeví Josef Esch, který byl mezi lety 1807 - 1809 pověřovaný architektonickými úkoly na českých dietrichsteinských panstvích. Je však nutné uvést ještě další jméno, které se objevuje na plánech z třicátých let 19. století. Josef Hájek, autor empirového skleníku v parkovém areálu, je podepsán na plánu půdorysů a řezů reprezentačního schodiště ve východním křídle zámku z roku 1839. 

Poslední výraznou úpravu zámecké stavby si vyžádala havárie z roku 1916, kdy v důsledku nadměrného statického zatížení došlo ke zřícení nádvorní stěny západního křídla. Řešením bylo stažení arkád kotvami a zaslepení jejich oblouků. Při této úpravě zůstalo v každém zazděném oblouku pouze okno nebo dveře. Nádvoří zámku dostalo tímto zásahem zcela nový a poněkud těžkopádný výraz. 

V roce 1850 vymírají boskovičtí Dietrichsteinové po meči a panství přechází na dcery Františka Xavera Dietrichsteina. V tomto roce dědí Boskovice nejmladší Terezie Rosa, provdaná v roce 1843 za Alfonse Fridricha hraběte Mensdorff - Pouilly. Terezie umírá roku 1856 a celý boskovický majetek přechází na rod Mensdorff - Pouilly. 

V období protektorátu byla na zámek a celé tehdejší panství uvalena vnucená správa aby ji s krátkou přestávkou vystřídala po roce 1948 správa státní. Po roce 1991 byl zámek opět vrácen původním majitelům, hraběcí rodině Mensdorff - Pouilly.

 

Co na zámku uvidíte

Zámek nabízí řadu lákadel, mezi nejatraktivnější předměty patří měděný globus, na kterém je vyobrazena hvězdná obloha pomocí heraldických znaků a který je jedním ze tří svého druhu na světě. Technicky založené návštěvníky zcela určitě zaujme rokokové dětské divadélko, které je darem královny Viktorie. Dále zde najdete monumentální výjevy z protitureckých válek malované na buvolí kůži, které se nacházejí v sále bitev. Z interiérů je nejkrásnější hlavní sál, který prostupuje dvěma patry zámku. Také je zde zámecká instalace, ke které patří vzácné obrazy nizozemských malířů a rozsáhlá knihovna, která je zaměřena na období první třetiny 19. století. V přízemí zámku se zachovaly zbytky barokního dominikánského kláštera a zámecká kaple. Zajímavá je také ložnice a císařský salón s empírovými interiéry, které jsou vybaveny dobovým mobiliářem. Součástí zámku je i hospodářský dvůr, táhnoucí se od rezidence až k zámku, je to soubor barokních budov z 18. století a také rozsáhlý empírový skleník.
 
Jak se na zámek dostanete
 
po příjezdu do Boskovic od Brna pojedete stále rovně - po hlavní ulici (přejedete koleje, světelnou křižovatku) a na rozcestí u kostela Sv.Jakuba odbočíte doprava tzn.na náměstí T.G.Masaryka. Projedete celým náměstím (a nebo je můžete využít pro parkování - mimo autobusy, které mají vyhrazené parkoviště u městských lázní a penzionu Zlatá růže) a těsně před výjezdem odbočíte doprava - směr zámek, hrad. Po zaparkování již musíte "po svých". několik metrů do kopce a budete stát před zámeckou branou. Vítejte .... 

...od Prostějova

Po příjezdu do Boskovic od Prostějova pojedete stále "po hlavní" směrem do centra města. Po několika km budete vyjíždit do kopce, na jehož vrcholu se silnice stáčí doprava. Do příjezdu na vrchol kopce nikam neodbočujte a pokračujte po hlavní ... první odbočka doleva - rozcestí u kostela Sv.Jakuba odbočíte na náměstí T.G.Masaryka. Projedete celým náměstím (a nebo je můžete využít pro parkování) a těsně před výjezdem odbočíte doprava - směr zámek, hrad. Po zaparkování již musíte "po svých". několik metrů do kopce a budete stát před zámeckou branou.
 

tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé komerční akce. 

SVATBY – Svatební obřady probíhají každou poslední sobotu v měsíci v nově zrekonstruovaných prostorách původní salla terreny, což ve své době byla letní jídelna s francouzskými okny na zámeckou zahradu. Poplatek za svatební obřad činí 5 500,- Kč 

RECEPCE, BANKETY – pro společenská setkání nabízíme prostory pro cca 100 osob v sále v historické instalace, nebo v salla tereni s možností propojení do zámecké zahrady. 

KONCERTY – ve vnitřních prostorách zámku např. v sále je možné pořádat koncerty až do počtu cca 150 osob, nebo v komornějším prostředí salla terreny do počtu cca 80 osob. V případě příznivého počasí je pro větší počet osob možnost hudebních produkcí na nádvoří zámku nebo v zámecké zahradě. 

VÝSTAVY – Ojedinělé empírové schodišti spolu s krytými arkádami nebo samostatná salla terrena, napojená na pult ostrahy skýtá mnoho příležitostí k pořádání nejrůznějších výstav. 

Pro zákazníka dále nabízíme:

  • Prohlídky s průvodci v kostýmech
  • Šermířská vystoupení
  • Catering
  • Ohňostroje

 

Otevírací doba
Duben a říjen - pouze pro objednané skupiny od 9.00 do 17.00 hodin.
Květen až září - 9.00 - 17.00 hodin
V pondělí je zavírací den.

Vstupné na zámek
Plné vstupné - 85,- Kč
Snížené vstupné - studenti, děti do 15 let, vojáci a invalidé - 55,- Kč  
Děti do 6 let a tělesně postižení s doprovodem vstup zdarma 
Slevy 10 % pro skupiny větší jak 30 osob.
 
Délka prohlídky je asi 60 minut. Poslední prohlídka je 60 minut před koncem zavírací doby. Všechna parkoviště v centru města jsou vzdálena maximálně 10 minut od zámku.
 
Kolem nádherného zámku se rozprostírá anglický park s rozsáhlým lesoparkem a zříceninou Boskovického hradu. Hrad se nachází přibližně 1 kilometr nad zámkem. Hrad je romantická zřícenina se zbytky z goticko - renesančního Boskovického zámku. K zámku patří i přilehlé parky s ostatními stavbami - rezidence, zámecký skleník, panský dvůr, jízdárna a klášter. 
 
Prosinec 
25.,26.,27. 12. Vánoční kostýmované prohlídky



Autor: jessynka

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.