19.11. Jabkancová pouť 2011

Typ článku: Gastronomie

Datum vložení: 26. 11. 2011

Ve východních čechách v České Třebové v listopadu se již tradičně od roku 1962 koná takzvaná Jabkancová pouť. Slavnost probíhá u rotundy sv.Kateřiny a jabkance se pečou v chaloupce pod kostelíčkem.


Místní každému ochotně vysvětlí , co že vlastně jsou to ty Jabkance - recept na ně je 10,5 metrických centů brambor ( jak se dříve říkalo zemských jablíček) připravíme zhruba 7 metrických centů dobrého tvarohu i když to je rozpočet na jabkance pro návštěvníky ale když zmenšíme množství surovin  1 kilogram brambor a půl kilogramu tvarohu. Brambory uvaříme a pak okamžitě oloupeme , nastrouhat a nebo umlít a pak malá fimta do těsta příjde poue trocha soli ale víc nic ale zvláštní paličkou se nastrouhané brambory třou až se nelepí na mísu. Potom se tvarují placky a plní se tvarohem do něho je přidaný cukr a vajíčko. Placku naplnit a přehnout a slepíme. Pečeme na sucho na kamnech a po upečení se potírají máslem a sypou cukrem.
Od brzkých ranních hodin se u stánků tvoří dlouhé fronty na jabkance, každý chce ochutnat.

Množství lidí připravuje tuto lahůdku od předešlého dne brambory se vaří a pak i loupou v noci aby vše bylo nachystáno na ráno pro další partu. 

 Celý den u chaloupky hraje jedna kapela za druhou a odpoledne v kostelíčku je bohoslužba a pak i kulturní program. Učinkují tam místní Jabkancoví umělci.

Letošní Jabkancová byla vyvedená pěkné počasí ( často se stává že už padá i sníh , nebo alespoň prší a je zima ). Lákadlem nejsou pouze jabkance ale třeba i staročeská medovina a punč , trdelníky a další lahůdky.

 

 Autor: salajda - Autor z oblibeny.cz

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.