Kroměříž

Typ článku: Cestování a památky

Datum vložení: 05. 12. 2010

vše o Kroměříži


 Kroměříž

 

 

Kroměříž přezdívaná Hanácké Athény, je okresní město ve Zlínském kraji, leží v jižní části Hornomoravského úvalu na pravém břehu řeky Moravy. 

 

Město Kroměříž

Kroměříž byla v nedávné minulosti vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky, historické centrum je spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou chráněné jako městská památková rezervace a národní kulturní památka a od roku 1998 je komplex historických zahrad a Arcibiskupského zámku zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Město se každoročně stává dějištěm řady hudebních festivalů, výstav, odborných konferencí, sympozií a kongresů. Kroměříž rozprostírající se nabřezích řeky Moravy má co nabídnout i milovníkům přírody. A na své si přijdou také příznivci aktivního pohybu, sportu nebo vinařské turistiky - při návštěvě proslulých Arcibiskupských sklepů. První písemná zpráva o Kroměříži pochází z roku 1110.

 

Zámek Kroměříž

Arcibiskupský zámek v Kroměříži je od roku 1998 zapsán spolu s historickými zahradami na seznam památek UNESCO. Pro návštěvníky je zpřístupněna věž, sala terrena, historické sály I. a II. patro a obrazárna. 

Přímo u zámku je Podzámecká zahrada a západním směrem od zámku slavná Květná zahrada. Chropyňský zámek v sousedství zámeckého rybníka byl vybudován na starších základech v roce 1615. Návštěvnicky přitažlivé jsou především oba hlavní historické sály zámku, Rytířský s kazetovým stropem a sbírka zbraní z třicetileté a tureckých válek, a Ječmínkův. 

 

Vinné sklepy

Počátky Arcibiskupských sklepů, které jsou součástí kroměřížského zámku, jsou už v roce 1266. Císař Karel IV jim v roce 1345 udělil výsadu vyrábět mešní víno, které produkují dodnes. Největší sud pojme přes 19 tisíc litrů vína a nejstarší sud je z roku 1805. Součástí sklepů je vinotéka s expozicí vín a Arcibiskupský archiv vín.

 

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada byla založena již ve středověku.

Byla původně jen zelinářskou a květinovou zahradou pod hradem na prostorách k řece Moravě. Od 15.století se měnilo její poslání i vzhled a v 17.století byla přebudována na barokní zahradu jako pokračování zámku až ke schodišti u řeky. V 19.století došlo k přebudování zahrady na stylový krajinářský park o velikosti 64 ha, využívající provedené regulace řeky Moravy a odvodnění bažinatého lužního lesa. Bohatým využitím vodní složky (potůčky, rybníky), botanickou skladbou luk i porostů s romantickými stavbami a sochařskou výzdobou se řadí k předním evropským krajinářským parkům. Po roce 1945 byl vybudován Koutek živé přírody a po roce 1970 část zahrady upravena na sportovní areál pro školy. V Podzámecké zahradě roste platan javorolistý s obvodem kmene 510 centimetrů a věkem okolo 150 let. 

 

Květná zahrada

Součástí přestavby města, zničeného v polovině 17.století válkou, se stal Libosad, postavený italskými architekty Filibertem Luchesem a Giovannim Pietrem Tencallou za hradbami města na neúrodné půdě pro potěchu všech uměnímilovných hostů. Na 16 ha byla vystavěna italská zahrada s cestami ve vysokých špalírech, s 244 m dlouhou galerií soch antických bohů a postav historie a bájí, s centrálním rondelem Rotunda v geometrickém středu oslavujícím svou výzdobou vodní živel a umění štukatérů, sochařů a freskařů. Přistavený nový vstup z první poloviny 19. století tvoří Čestný dvůrklasicistního typu ze stran uzavřený velkými skleníky ( Hrubý a Tropický skleník) se mimořádně cennou sbírkou tropické a subtropické flóry. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem.

 

Biskupská mincovna

Byla vybudována biskupem Karlem II.z Liechtensteina-Castelcorna. Vybudoval novou mincovnu v roce 1665 ještě za provozu dosavadní mincovny. Nová mincovna nebyla zastřešena, když do ní koncem roku 1665 bylo zavedeno vybavení i zařízení z Vyškova. Dokončena byla v roce 1667. Mincovna sice v roce 1668 vyhořela, ale opravy netrvaly dlouho. V Kroměříži byli kvalitní pracovníci, kteří byli schopni plastického ztvárnění aversu a reversu mince či medaile. V roce 1669 byla vyražena první zlatá medaile ve váze 100 dukátů. V roce 1670 byla vytvořena portrétní medaili biskupa Karla II. Liechtensteina-Castelcorna, která byla také téhož roku ve váze 20 dukátů vyražena ve zlatě. Když mincovna přestala sloužit, dospěla až k havarijnímu stavu. Její rekonstrukce proběhly od roku 1998. V budově se vystavují nástroje a stroje, které byly při výrobě mincí a medailí používány. 

 

Historie Kroměříže

Historické město osídlené od počátků dějin. Původní tržní osada na křižovatce obchodních cest se stala v první čtvrtině 12. století majetkem olomouckých biskupů. Slovanská ves byla kolem roku 1260 povýšena na město. Biskupové vybudovali v Kroměříži reprezentační letní rezidenci a umístili v ní správu rozsáhlého majetku diecéze. Středověké a raně novověké město utrpělo husitskými válkami, v 17. století hlavně švédskými vpády v třicetileté válce. Dočkalo se velkorysé obnovy, historické jádro Kroměříže zůstalo v podstatě uchováno i v průmyslovém období. Významnou kapitolu dějin města tvoří rok 1848, kdy byl do Kroměříže přeložen ústavodárný říšský sněm rakouské monarchie. Návrh ústavy s výraznými demokratickými prvky vstoupil do dějin české státnosti a počátků demokracie ve střední Evropě.

 

Muzeum Kroměřížska

V Kroměříži se nachází Muzeum Kroměřížska, jehož expozice "Příroda a člověk" podává přehled vývoje osídlení regionu od pravěku až po období Velké Moravy a důkladně mapuje přírodní zajímavosti okresu Kroměříž. V expozici "Památník Maxe Švabinského" lze shlédnout na 130 originálů olejomaleb, grafiky, kreseb, návrhů monumentálních děl i známek a bankovek tohoto slavného kroměřížského rodáka.

 

Galerie v Kroměříži

Kroměřížsko je krajem zaslíbeným výtvarnému umění. V zámecké obrazárně v Kroměříži se nacházejí skutečné skvosty světového malířství, pocházejí odsud významní výtvarní umělci Max Švabinský a Emil Filla a kromě jejich expozic je v regionu k vidění i několik výstav zaměřených na tvorbu místních umělců. Galerie s nejcennějšími díly malířského umění je v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Ve zdejší obrazárně lze shlédnout díla mistrů světového malířství.

 

Okolí Kroměříže

Stojí za návštěvu také zámky v Holešově a Bystřici pod Hostýnem. Romantická zřícenina Cimburk uprostřed Chřibských lesů, magické kouzlo má také barokní hřbitov ve Střílkách.

Na Hostýně s pozůstatky keltského oppida se nachází významné církevní památky v čele s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a křížovou cestou Dušana Jurkoviče.

Opomenout nelze ani lidovou architekturu a především soubor památek lidového stavitelství v Rymicích nebo dřevěnice na Rusavě. Zvláštní místo zaujímají technické památky, zejména větrné a vodní mlýny nebo lesní klauza na splavování dřeva u Rajnochovic.

Především Holešov, ale také Koryčany, jsou úzce spjaté s židovstvím. Zejména Šachova synagoga patří k velmi vyhledávaným židovským památkám.

K zajímavým turistickým cílům určitě patří i Arcibiskupské vinné sklepy v Kroměříži, rozhledny Brdo a Hostýn nebo pomník obětí napoleonských válek v Holešově.

Další atrakcí je rozhledna na nejvyšším vrcholu Chřibů - Brdu - v nadmořské výšce 587 m. Nová kamenná rozhledna z roku 2004 nahradila starší dřevěnou, která dosloužila před třiceti lety.

Raritou je rozhledna na Hostýně, postavená v roce °1898. Její součástí je i kaple.

 

 

Město historické a současné

Město Kroměříž vzniklo a rozvíjelo se v místě s výhodnou geografickou polohou a velmi příznivými přírodními podmínkami, na nížinné ploše břehů toku řeky Moravy. Směrem na východ se otevírá úrodnému střednímu Pomoraví, ostatní pahorkatinné okolí vytvořilo přirozenou hranici prvních lidských sídel. Údolní zářezy v pahorkatinách vymezily vznik přirozených komunikací, na kterých se vytvářely v raně historických dobách obchodní cesty a stezky. Jejich přínos pro Kroměříž a okolí nebyl jen hospodářský. Byly cestami setkávání, vzájemného obohacování a prorůstání kulturních proudů a vlivů. Zde je střed Moravy; nejen v geografickém slova smyslu. Kroměříž vyrostla v úrodné zemědělské krajině. Neznámý autor národopisné mapy Hané z přelomu 18. a 19. století zakreslil Kroměříž u jižní hranice oblasti, kterou nazval "Terra promissa vulgo sacra Hana" – "Země zaslíbená neboli Svatá Haná". Dějiny Kroměříže se však ubíraly jinými cestami než tomu bylo u řady podobných českých a moravských měst. Město, vstřebávajíc pokrok a přispívajíc k němu vlastním úsilím, stalo se centrem duchovní kultury a umění. Jeho místo v kultuře a způsobu života má obdobný charakter jako jeho umístění v krajině: je středem do všech stran otevřeným. 

Z dějin

Historické město v krajině, osídlené od počátků dějin. Původní tržní osada na křižovatce obchodních cest se stala v první čtvrtině 12. století majetkem olomouckých biskupů. Slovanská ves byla kolem roku 1260 povýšena na město. Biskupové vybudovali v Kroměříži reprezentační letní rezidenci a umístili v ní správu rozsáhlého majetku diecéze. Středověké a raně novověké město utrpělo husitskými válkami, v 17. století hlavně švédskými vpády v třicetileté válce. Dočkalo se velkorysé obnovy, historické jádro Kroměříže zůstalo v podstatě uchováno i v průmyslovém období. Významnou kapitolu dějin města tvoří rok 1848, kdy byl do Kroměříže přeložen ústavodárný říšský sněm rakouské monarchie. Návrh ústavy s výraznými demokratickými prvky vstoupil do dějin české státnosti a počátků demokracie ve střední Evropě.

 

 

 

Kolem roku
1000 Velkomoravský hrad Kroměříž. V 1. století druhého tisíciletí převzal funkce dosavadního kroměřížského velkomoravského hradiště nový přemyslovský hrad Přerov. Kolem roku
1260 Olomoucký biskup Bruno ze Šauenburku založil gotické město Kroměříž a chrám sv. Mořice s kapitulou, v původní trhové vsi přestavěl farní kostel Panny Marie. Na místě původního románského dvorce vybudoval raně gotický hrad jako reprezentační sídlo a středisko manské organizace olomouckého biskupství. 1470 Město obsazené uherskou vojenskou posádkou odolalo obléhání králem Jiřím. 1500 Uherští pánové Emerich a Štěpán Zápolští ze Spiše vyplatili Kroměříž, zastavenou mezi léty 1470 – 1479 pánům ze Šternberka. 1550 Biskup Jan Doubravský dal výsady kroměřížskému mlynářskému cechu. 1580 V písemných pramenech jsou uvedeni školní mistr Jan Zelenka a městský trubač na radniční věži Jiří Strauch. 1610 Péčí biskupa kardinála Františka Ditrichštejna byla zahájena stavba františkánského kláštera na Oskoli u kostelíka sv. Trojice. 1645 Dva roky po dobytí a vydrancování města švédskými vojsky pod velením generála Torstensona podlehla Kroměříž novému švédskému nájezdu. Toho roku zemřelo na mor kolem 1200 lidí. 1665 Obnovitel města biskup Karel Lichtenštejn z Kastelkornu vystavěl v Kroměříži biskupskou mincovnu. Téhož roku potvrdil výsady židovské obci. 1665–1675 Výstavba barokního libosadu – Květné zahrady. 1675 Karel Lichtenštejn založil městský sbor ostrostřelců. 1680 Město bylo stiženo morovou ranou. Toho a následujícího roku bylo město uzavřeno pro morovou epidemii. 1725 Město budovalo morový sloup sv. Trojice na paměť moru 1715 – 1716. Druhým rokem probíhala barokní přestavba farního kostela Panny Marie. Práce probíhaly do roku 1736. 1745 Biskup Jakub Arnošt z Lichtenštejna potvrdil výsady kroměřížské židovské obci. Toho roku byl zvolen biskupem Ferdinand Julius Troyer, oblíbenec císařovny Marie Terezie. Asi 1800 Bylo nařízeno zrušit hřbitov na Oskoli u kostela sv. Trojice. Hřbitov se však udržel až do roku 1859. 1805 Kroměříž byla obsazena napoleonským vojskem. Císař František I. dal městu šestý jarmark. 1815 Byla zahájena stavba mostu přes Moravu. Toho roku vyhořela Oskol. 1848-1849 Zasedání ústavodárného říšského sněmu Po 1850 Byly zbořeny městské hradby. 1855 Kardinál František Fuerstenberg založil seminář – arcibiskupské gymnázium. Byla zbořena Dolní brána, zvaná též Moravská či Vodní. 1870 Město dostalo autonomní statut; dostalo se tak na úroveň Brna, Olomouce, Znojma a Jihlavy. Po 1870 Na Velkém náměstí bylo zazdíváno podloubí. 1880 Po dvou letech byla dokončena stavba železniční dráhy z Hulína do Kroměříže. 1885 V Kroměříži se sešli ke schůzce rakouský císař František Josef I. s ruským carem Alexandrem II. 1905 Byla zahájena stavba zemského ústavu pro choromyslné s kaplí sv. Cyrila a Metoděje. Areál byl dostavěn v následujících 4 letech. 1910 Byla otevřena všeobecná veřejná nemocnice v Kroměříži. Byla dokončena stavba židovské synagogy. 1945 Skončila druhá světová válka. Tři roky nato byla v Kroměříži pořádána velká výstava "100 let českého národního života" ke 100. výročí Kroměřížského sněmu. Po 1990 Velkorysá obnova historického města. Kroměříž byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem za rok 1997. 1997 v červenci část města zasažena "Stoletou vodou" 1998

Zahrady a zámek v Kroměříži zapsány na listinu světového kulturního dědictví UNESCO

 

 

Město a jeho obyvatelé

Současná Kroměříž obsahuje plochu 5 560 hektarů. Z toho město samotné je vystavěno na 1 770 hektarech, ostatní plochu tvoří jeho předměstské části, dřívější okolní zemědělské vsi Vážany, Kotojedy, Bílany, Těšnovice, Trávník, Miňůvky, Postoupky, Hradisko, Drahlov a Zlámanka. Zastavěná plocha samotného města představuje 11 procent celkové výměry katastru. Výrazný podíl připadá městské zeleni, která dává Kroměříži spolu s historickou i novodobou zástavbou ráz vyváženého životního prostředí, účelově a esteticky kvalitního. Ve městě a jeho okrajových částech žije bezmála 30 tisíc obyvatel, počet žen mírně převažuje nad počtem mužských obyvatel. Početně nejsilnější jsou generace od 15 do 59 let s 19 500 obyvateli. Věková skupina seniorů nad 60 let s 5 300 občany převažuje nad nejmladší generací do 14 let s počtem 5 100 osob. Bilance populačního vývoje je takřka vyrovnaná, v posledních letech vykazuje mírný pokles. V Kroměříži je 4 100 domů s 11 tisíci bytů, z toho 3 700 bytů je v rodinných domcích. 

Podnikání, průmysl, obchod a služby

Na rozdíl od řady jiných měst, v Kroměříži nevytváří profil města průmysl. Odklon projektu hlavní železnice kolem roku 1840 znamenal ve svých důsledcích relativně malý zájem o průmyslovou výstavbu. Rozsahem a co do počtu pracovních míst nevelký průmysl elektrotechnický a potravinářský překračuje svým významem rámec místa a regionu. Město si udrželo historický charakter správního centra (v minulosti tu sídlila dokonce významná správa majetku olomoucké biskupské a arcibiskupské diecéze), města kulturních památek, duchovní kultury, umění a vzdělanosti. Pro současný vývoj je charakteristický prudký rozvoj živnostenského podnikání. Převažující drobné podnikání vytváří strukturu obchodu a služeb, která reaguje na potřeby obyvatel. Statistický údaj o počtu živností ve městě (4 989, z toho 4 586 živností fyzických osob) podává však jen obrys o rozsahu podnikatelských aktivit. Ekonomický profil města vytvářejí velké firmy. Z 94 podniků, které jsou členy y v Kroměříži, jich má v Kroměříži sídlo 73. Z tohoto počtu je 1 strojírenská firma, 16 stavebních, 4 potravinářské, 3 nábytkářské, 3 elektrotechnické, 2 chemické a plastikářské a 4 podnikající školy. Ostatní se zabývají různými výrobními, obchodními, poradenskými a dalšími obory. V Kroměříži působí 9 bank a spořitelen a 9 pojišťoven. 

Dopravní dostupnost

Zatímco železniční spojení je reprezentováno tratí navazující v nedalekých městech Hulíně a Kojetíně na hlavní tepny, silniční komunikace jsou relativně na úrovni potřeb s tím, že zejména projekt navázání na dálniční síť pomůže v budoucnu řešit problém překrvení silniční sítě. Ve spojení s místy a městy okresu, regionu a země sehrává hlavní roli automobilová a autobusová doprava. 

Hanácké Atény

Město historických památek, škol, umění a kultury je nazýváno "Hanáckými Aténami". Je vyhledáváno návštěvníky zejména pro bohatství památek. Kroměříž byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky za rok 1997. Komplex historických zahrad a Arcibiskupského zámku byl v prosinci 1998 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Město je dějištěm každoročních hudebních festivalů, výstav, odborných konferencí, sympozií a kongresů. Na tradice kroměřížského školství navazují všeobecné, odborné, pedagogické a umělecké školy.

 

 

 

 

 

Doufám, že se Vám bude v Kroměříži líbit stejně jako mně.

 



Autor: jessynka

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.