Protektor si z Denveru odváží cenu pro nejlepší hraný film

Typ článku: Film a recenze

Datum vložení: 25. 11. 2009

Významným mezinárodním úspěchem skončila účast jediného českého zástupce na prestižním filmovém festivalu Starz Denver Film Festival (SDFF) v americkém Coloradu. Nový český film Protektor režiséra Marka Najbrta získal v konkurenci dalších sedmnácti snímků cenu Krzysztofa Kieslowského pro nejlepší hraný film. Vyhlášení vítězných filmů proběhlo ve vyprodaném sále denverské Opery za účasti 2 400 diváků.


„Pro nás je to radostná zpráva, každé ocenění může našemu filmu prospět a pozitivně ovlivnit jeho další pouť světem. To mě na tom právě baví, že věc pak žije sama o sobě, vzbuzuje reakce a my jako autoři už u toho ani nemusíme být,“ konstatoval režisér Marek Najbrt.
32. ročník Starz Denver Film Festival se konal od 12. do 22. listopadu. Na festivalových projekcích bylo promítnuto celkem 210 filmů reprezentujících práci filmařů z 37 zemí celého světa. Hlavní cenu pojmenovanou na počest polského režiséra Krzysztofa Kieslowského uděluje porota od roku 1996 ve spolupráci s polským velvyslanectvím a vdovou po slavném filmaři. Denverský festival tak navazuje na tradici zájmu o východoevropskou filmografii. Ocenění získává film, který nejlépe odráží Kieslowského filmové cítění.


Protektor byl na festivalových web stránkách prezentován jako příběh české manželské dvojice, která našla sama sebe na opačných stranách konfliktu 2. světové války. Zatímco nacisté perzekuovali Hanu, židovskou filmovou herečku, její manžel Emil se stal rádiovým hlasem německé propagandy.
Na scénáři Protektora se podílela autorská trojice Robert Geisler, Benjamin Tuček a Marek Najbrt, který film také režíroval. Protektor vznikl ve společnosti Negativ v koprodukci s Českou televizí a společnostmi UPP a Soundsquare. Českou premiéru měl snímek 22. září, světu se představil na Londýnském filmovém festivalu 28. října. Česká filmová a televizní akademie Protektora za Českou republiku nominovala na Oskara.

 

KONTAKT

NEGATIV FILM PRODUCTIONS
Ostrovní 30, Praha 1, 110 00 Czech Republic
e-mail: office@negativ.cz, phone +420 224 933 755, fax 1420 224 933 472, www.negativ.cz

www.protektor-film.cz

Mediální servis:
2media.cz, s.r.o.
www.2media.cz

 Autor: taita2 - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.