Bílá stuha, Fish Tank, filmy noir i klasické – takový bude Projekt 100 - 2010

Typ článku: Film a recenze

Datum vložení: 25. 11. 2009

Bílá stuha a Fish Tank jsou bezesporu ozdobami 16. ročníku Projektu 100. Oba filmy si odvezly ocenění z Cannes - Fish Tank Cenu poroty, Bílá stuha Zlatou palmu - a oba filmy jsou nominovány v hlavních kategoriích na Evropské filmové ceny - Fish Tank má šanci uspět třikrát, Bílá stuha čtyřikrát, včetně kameramana Christiana Bergera, hosta letošní Letní filmové školy. Fish Tank si na světových festivalech připsal již 7 vítězství a je nominován na 8 cen britského nezávislého filmu.


Tradiční přehlídka Projekt 100, pořádaná Asociací českých filmových klubů již pošestnácté, přinese i v roce 2010 několik výjimečných titulů. 16. ročník Projektu 100 bude zahájen 14. ledna 2010 a do konce května proběhne stovkou českých kin. Na podzim se pak Projekt 100 přestěhuje na Slovensko.

 

Putovní přehlídka letos kromě novinek představí kolekci filmů věnovaných tradičnímu žánru světové kinematografie, filmu noir. Specifický žánr noirových filmů měl v dějinách filmu řadu předchůdců (německý expresionismus, špionážní thriller) i následovníků a stal se klíčovým zdrojem inspirace světoznámých tvůrců. Kolébkou filmu noir se staly Spojené státy americké po 2. světové válce, jeho obliba se poté rozšířila velkou měrou i do Francie a dalších zemí. Tento žánr budou reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse v hlavních rolích s Humphrey Bogartem a Lauren Bacall, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho a Muž z Londýna Bély Tarra v hlavní roli s Miroslavem Krobotem.

 

Kolekci noirových filmů doplní tři klasické filmy z přelomu 60. a 70. let - film Zahraj to znovu, Same režiséra Herberta Rosse podle scénáře Woodyho Allena, černá komedie o vztahu mladíka k osmdesátileté stařence Harold a Maude Hala Ashbyho a nekonvenční příběh tří přátel režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni.

 

www.projekt100.cz

--
Lenka Zemánková
lenka.zemankova@acfk.cz
724339599

 Autor: taita2 - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.