Štáb filmu Občanský průkaz čeká na sníh

Typ článku: Film a recenze

Datum vložení: 04. 01. 2010

Zimním natáčecím plánem pokračuje realizace nového filmu Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Teenagerské tragikomedie o třech dějstvích, inspirovaná stejnojmennou novelou Petra Šabacha, vzniká podle scénáře Petra Jarchovského ve společnosti Total HelpArt T.H.A. od dubna 2009.„Naše zimní natáčení je zhuštěno do čtyř natáčecích dnů. Všechny jsou dost náročné, protože se budeme stěhovat na několik exteriérových i interiérových míst a zároveň, jelikož se náš příběh odehrává během čtyř let, točíme na přeskáčku všechny zimní obrazy z období let 1975/6 až 1977/8, což je náročné pro práci maskérů i kostymérů. Některé exteriérové obrazy bezpodmínečně vyžadují sníh a nelze je z důvodu rozehraných letních exteriérů přesunout mimo Prahu, takže se modlíme, aby nám nasněžilo, protože použití umělého sněhu by zruinovalo náš napjatý rozpočet,“ vysvětluje Ondřej Trojan a dodává:

„Těším se především na obrazy odehrávající se v rodině Petra, hlavního hrdiny a vypravěče filmu. Jde o emotivně vypjaté scény, kdy si zdecimovaná a rozklížená rodina líže šrámy. Je to období, kdy Petr zásadně mění pohled na svět, který ho obklopuje, ale i pohled na své rodiče, které až do těchto chvil považoval za zbabělé konformisty. Revolta mladé generace a její usmíření se s generací těch fotrů a matek, které doba totálně nesemlela ve stádo poslušných ovcí, je pro mne nadčasové, aktuální téma filmu a jeden z nejdůležitějších faktorů, proč jsem se rozhodl Občanský průkaz natočit. Byl bych rád, kdyby se ani dnešní mladá generace nebála ideálů a našla v sobě odvahu rozmetávat konformismus dnešních čtyřicátníků až šedesátníků, protože je to jediná cesta, jak tu naši zatuchlou kotlinu vytáhnout z bláta.“


Občanský průkaz se odehrává v Praze, mezi lety 1973 – 1977, v době nejtužší normalizace, po okupaci Československé socialistické republiky vojsky armád Varšavské smlouvy. Děj filmu zahrnuje tři roky života čtyř spolužáků - Petra, který je zároveň vypravěčem příběhu, a jeho kamarádů Popelky, Aleše a Míti. Obsáhne období mezi jejich patnáctým a osmnáctým rokem, od okamžiku, kdy dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se snaží uniknout vojně v komunistické armádě a pokoušejí se získat modrou knížku.


Čtveřici kamarádů hrají: Libor Kovář (Petr), Matouš Vrba (Popelka), Jakub Šárka (Aleš), Jan Vlček (Míťa). V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Juraj Nvota, Monika Sailerová, Kristýna Liška-Boková, Jana Šulcová, Magdalena Sidonová, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach a další.

Premiéra filmu Občanský průkaz je ohlášena na říjen 2010.

Kontakty

Produkce a režie filmu:
Total HelpArt T.H.A. – www.tha.cz

Mediální servis:
2media.cz, s.r.o. - www.2media.cz

 

 Autor: Alysia2

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.