FASHION WORKSHOP HVAR ® XXVII. září 2015

Typ článku: Kulturní akce

Datum vložení: 01. 02. 2014

Nic Vám tato akce neříká? Zajímáte se o fotografování ženské krásy a módy nebo jste jen zvědaví, jak se vytvářejí možné finální fotografie do časopisů? Nikdy jste na žádném workshopu nebyli a nevíte, jak takový kurz probíhá? Pokud ano, tak je následující článek určen právě Vám. Tato malá reportáž Vám přiblíží, jak probíhal již 20. jubilejní fashion workshop na jednom z 25-ti nejhezčích ostrovů světa.


Ve dnech 12. - 23.5. 2012 ožil chorvatský ostrov Hvar příjezdem prvních turistů, kteří jako povinnou výbavu v autě měli fotoaparát. Český jazyk, zde byl slyšet více než ten chorvatský. Proč tomu tak bylo? Fotografičtí nadšenci pravidelně zahajují a ukončují sezónu (květen, září) a to již 10 let. První turnus přivítalo slunečné, ale poněkud větrné počasí. Po přivítání s lektorem a organizátorem workshopu, Igorem Adlerem, se účastníci ubytovali a většina řidičů si šla odpočinout po noční cestě. Ostatní nezaháleli a vydali se prozkoumat tamější lokalitu Ivan Dolac. V odpoledních hodinách se již všichni mohli těšit na zahajovací briefing. Účastníkům kurzu, byl představen celý realizační tým (3 lektoři, 7 modelek, vizážistka, kadeřnice a hosté - TV moderátor Roman Pastorek, vítězka soutěže Miss Body Beautiful Malaysia 2009 Martina Bešíková...) a následně byl vysvětlen princip průběhu výuky, pravidla workshopu, seznámení s časovým harmonogram pro celý pobyt, tipy na nákupy, výlety atd. Veškeré informace byly k dostání i v tištěné podobě pro připomenutí. Velkým překvapením byly dárky od organizátora k jubileu workshopu. Po večeři, pokračoval program přednáškou lektora Jozefa Danyiho, který představil svoji uměleckou tvorbu. Na ukázkách vysvětlil, jak daná fotografie vznikala, jaký byl jeho záměr, jakou techniku používá a v neposlední řadě promluvil i o svých výstavách v ČR a zahraničí. Účastníci dostali prostor k dotazům a bylo jich skutečně mnoho. Tato diskuze byla přínosná i pro lektory, jelikož se blíže mohli seznámit s tvorbou a očekáváním ostatních účastníků kurzu.

Dopoledne prvního dne výuky patřil teorii ve vtipném podání dalšího lektora, módního fotografa Aleše Fremuta. Ten všechny zasvětil do teorie fashion fotografie, komunikace s modelkou, jak připravit scénu, postprodukce a licenční smlouva jako nedílná součást prodeje fotografií. Po této přednášce již všichni sbalili své fotoaparáty, příslušenství a hurá do praxe. Odpoledne patřilo praktickým ukázkám nasvícení scény v prostředí, kde se využil kontrast krásné modelky versus opuštěný starý hotel plný zajímavých zákoutí. Jelikož byly velmi příjemné světelné podmínky, pro první den výuky ideální na pochopení a zvládnutí techniky a v neposlední řadě vlastního aparátu. Celý den se pracovalo ve skupinách, nejčastěji po 2-3 fotografech na 1 modelku a fotografové se střídali a chvili byli i navzájem asistenty. Výuka probíhala, jak na záblescích, které vedl Igor A., tak i s odrazkami pod vedením Jozefa D. Celý den byl v doprovodu mnoha otázek a odpovědí. Takto podobně probíhaly i následující dva dny výuky. Každý den jsme navštívili různé lokace s jinou charakteristikou - moře, uličky, zajímavá přírodní zákoutí atd. V dopolední části byla připravena inscenovaná scéna, která přinesla účastníkům nejen návod, jak o scéně přemýšlet, ale někdy i zábavu při samotném chystání:-)

Po každodenním programu a odpočinku, probíhala nejvíce očekávaná část dne. Konkrétně večerní projekce. Každý účastník měl možnost zjistit, co se mu daný den nepovedlo, kde udělal chybu, na co si další den dát pozor. Vyzdvihnuty nebyly pouze chyby fotografie, ale několikrát byl oceněn i dobrý záběr či nápad. Celé hodnocení probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Jak Igor, tak i Aleš komentáře podali velmi vtipným a odlehčeným způsobem, že to mnohé pobavilo a chyby si zapamatovali o to více. Tzv. "chcíplá kobra"," minové pole" nebo, že tatínek byl stolař (modelce chybí prsty), jsme slyšeli často a účastníci sami již dopředu věděli, co je na fotografiích špatně.

Poslední den byl věnován vlastní tvorbě. Po přípravě modelek jsme odjeli do hlavního města Hvar. Zde byli účastníci seznámeni s tématikou tohoto místa a dostali tipy na zajímavé lokace. Následně si skupinky rozebraly modelky a hurá na vlastní tvorbu. Hlavním cílem tohoto dne bylo zúročit dosavadní výuku a ukázat, co pochytili a zda jsou schopni dál samostatné práce podle pravidel fashion fotografie. Večer následovalo poslední promítání, hodnocení snímků, rozdání certifikátů a rozloučení s účastníky. Velkým překvapením pro všechny, bylo vyhodnocení pěti nejlepších snímků dne a autoři byli obdarování cenami od spol. PHOTON EUROPE, která na workshop, zapůjčila i nejnovější generátor, který všechny překvapil svoji kapacitou. Odměněni nebyli pouze účastníci, ale i samotný organizátor celé akce Igor Adler, na kterého se "domluvili" fotografové. Následující den, proběhlo střídání turnusů.

   Jak kdyby se čas přetočil a celý program byl zopakován i pro účastníky II. turnusu. Díky skvělé atmosféře vzniklo i mnoho backstage fotografií, které byly použity do společné galerie http://www.foto-workshop.eu/backstage_galerie_2012/.

Největší poklonu sklidily trpělivé modelky, vizážistka a kadeřnice za profesionální práci. Ozdobou celé akce byla vítězka soutěže Miss Body Beautiful Malaysia 2009 Martina Bešíková. Modelky byly oblečené do krásných šatů, rób a zajímavých stylingů, za které velké díky řadě módním návrhářům : Luděk Hanák, Šárka Moravová, Libor Komosný, Michaela Oplocká atd. Stylingy byly vždy promyšleny na dané lokace a mnoho účastníků překvapilo, jak některý typ oblečení je složité správně vyfotografovat, aby zachytili nejen reálný střih, ale i místo, kam se hodí. Myslím si, že tento ročník byl v mnoha ohledech jiný než ročníky předchozí a obohatil i účastníky, kteří tento kurz již absolvovali poněkolikáté. Podle posledních zpráv organizátora, se díky Vašemu velkému zájmu, bude slavit celý rok a program včetně lektorů se zopakuje i pro zájemce, na které se nedostalo. Na další kurz se můžete hlásit již teď a těšíme se na Vás na Hvaru na našich nejlepších lokacích.

autor článku: Vendula Lukesová (modelka)
autoři fotografií: účastníci kurzu Fashion workshop Hvar ©Autor: info

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.