TZ: Nejrozsáhlejší program Colours of Ostrava v historii je hotov: celkem 299 programových bodů na 16 scénách

Typ článku: Kulturní akce

Datum vložení: 08. 07. 2015

Program mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic, je hotov. Počet programových bodů se ustálil na čísle 299 a počet venkovních i vnitřních scén se zastavil na 16. Vedle 75 zahraničních a 57 domácích kapel (loni 50 a 51), divadel, poezie nyní přibyly do programu filmy, diskuse (letos nově dokonce na dvou scénách), workshopy, program na scéně České televize, několik výstav a výtvarných aktivit, Design zóna s 33 prodejci, nový Family park i doprovodné aktivity v Dole Hlubina a na dalších místech. “Je to historicky nejrozsáhlejší program i nejvyšší počet scén. Takový jsme na Colours of Ostrava ještě neměli,” zdůrazňuje ředitelka Zlata Holušová.


Vedle hlavních hvězd jako Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Clean Bandit, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Rodrigo y Gabriela nebo Swans dorazí do Ostravy kapely a hudebníci z 31 zemí světa - od Jižní Afriky po Mexiko, od Austrálie po Island, od Pakistánu po Izrael. Žánrově se program rozprostře od electra přes world music, jazz, rock, alternativu, soul a reggae. S nejpočetnější výpravou 36 lidí přijede právě islandská zpěvačka Björk, naopak jihoafrická formace Abavuki si našla sama ubytování v roubence v Beskydech s venkovní saunou. Z České republiky k sobě poutá nejvíce pozornosti jednorázový společný projekt kapely Zrní s Janáčkovou filharmonií Ostrava, dále například Tata Bojs, kteří koncert na Colours of Ostrava využijí pro nahrávání skladby na nové desce, Lenka Dusilová a Baromantika, Bratři Ebenové, Stromboli, Michal Hrůza, Kieslowski, Tvrdý/Havelka, Aneta Langerová, Vladimír Merta Trio, Sto zvířat, Vladimír Mišík a další.
 
Letošní filmový program připravila opět Letní filmová škola Uherské Hradiště. Návštěvníci uvidí spoustu lahůdek, které sahají od klasiky, jako jsou kultovní drama Klub rváčů, thriller Okno do dvora, Perný den s Beatles či restaurovaný Vynález zkázy, přes novinky jako animovaný snímek Michela Gondryho s Noamem Chomskym Je muž, který je vysoký, šťastný?, hudební tragikomedii Frank, vizuálně podmanivý thriller Fénix nebo francouzskou komedii Samba od tvůrců Nedotknutelných až po dokumenty Nick Cave: 20.000 dní na zemi, Magický hlas rebelky o Martě Kubišové, oceněný snímek K oblakům vzhlížíme Martina Duška a Evangelium podle Brabence o Vráťovi Brabencovi z The Plastic People of the Universe. 
 
Diskusní scéna Reflexu letos nabídne v novém prostředí Dolu Hlubina setkání a povídání s mnoha zajímavými osobnostmi: například se členy Dejvického divadla, zpěvákem Danem Bártou, kapelou Longital, Markem Ebenem, hercem a režisérem Jiřím Havelkou, Lenkou Dusilovou nebo majitelem Vítkovic Janem Světlíkem. Řeč přijde také na témata jako Lékaři bez hranic, industriální technické památky, kultura ve městech, islám, Romové i bezmoc obrazu. Letos program vzniká také ve spolupráci s Ostravskou univerzitou.  
 
Letošní novinkou je scéna nazvaná Voices of Freedom, diskusní scéna Moderních dějin.cz a Evropské komise věnující se „otázkám nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti.“ Páteční program, kterým provede publicistka Petruška Šustrová, se zaměří filmy, přednášky, debaty i čtení z knih na téma Protestu a revolty, sobotní pak na aktuální otázku Ruska a Evropy a nedělní se podívá zpět do minulosti tématem Osvobození a co přišlo po něm
 
Na festival se vrátí také scéna v cirkusovém šapitó zaměřená na aktivní zapojení návštěvníků, letos pojmenovaná Europe stage. Proběhnou zde workshopy flamenca se Sarou Moreno, židovských tanců se skupinou Létající rabín, žonglování a akrobacie s Cirkusem trochu jinak, swingových tanců s formací Melody Boys, starobylých polských tanců s Janusz Prusinowski Trio i italských tanců pizzica s formacemi Canzoniere Grecanico Salentino a Nidi d`Arac s mistrovskými tanečnicemi Silvia Perrone a Anna Cinzia Villani. Děti se mohou těšit na pohádky divadla Koňmo, Kvelb a Cirkusu trochu jinak. Noci zde rozvíří taneční party s DJs Clickem a Meckie Messerem.
 
Česká televize pozve i letos návštěvníky na Scénu ČT umístěnou do Velkého světa techniky. V něm nabídne nejen jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí svého fungování při živém vysílání vybraných pořadů (Interview ČT 24, Události v kultuře), ale také setkání s jejich tvůrci a protagonisty, či interaktivní workshopy vedené televizními profesionály. V Relax zóně bude k dispozici paleta hudebních pořadů a koncertů. V nabitém čtyřdenním programu nebude chybět ani maraton pro příznivce seriálů - promítání všech dvanácti epizod sitcomu Čtvrtá hvězda.
 
Centrem výtvarného programu se stane galerie PLATO - platforma (pro současné umění) Ostrava v Multifunkční aule Gong. Návštěvníci zde uvidí výstavy Stano Filko (SK): 5.D. a Václav Magid: Pozice a metoda, instalace a performance Libor Novotný: Měkké spojení a Cheap Art for Bad Times skupiny Fr. Lozinski o.p.s., (Jiří Surůvka, František Kowolowský, Petr Lysáček a prodavačka Barbora Mikudová), a dále komentované prohlídky s Markem Pokorným a workshopy výroby hudebních nástrojů.
 
V členitém areálu nebudou vedle velkých scén chybět tradiční Drive stage, Full Moon stage, básnická MF DNES Poetry stage spojená s guerilla poetringem, Busking stage s možností zahrát si pro každého z návštěvníků, nová Electronic stage, velkoplošná projekce u haly Gong, výtvarné a světelné instalace i oblíbená vinárna v betonovém bunkru s cimbálovkami.
 
V prostoru Cineport v nově zrekonstruovaném areálu Dolu Hlubina proběhne tradiční polední PechaKucha Night Ostrava, a také projekce nejlepších studentských filmů mezinárodního filmového festivalu Opavský páv a besedy se začínajícími filmovými tvůrci. Na své si přijdou i milovníci workshopů, kterým scéna nabídne dabing battle, odlévání hornických plaketek, focení v hornickém, hudební improvizace na netradiční nástroje, workshop animace nebo výroby 16mm filmu či tvůrčí debaty s básníky.
 
V rámci doprovodného programu Colours Plus získají návštěvníci Colours of Ostrava s páskou na ruce možnost dále poznávat jak Dolní Vítkovice, tak zajímavosti v Ostravě. V areálu Dolních Vítkovic si návštěvníci budou moci užít novou adrenalinovou vyhlídku s kavárnou z 80ti metrové BOLT TOWER / vysoké pece, zažít speciální festivalový program interaktivní expozice ve Velkém a Malém světě techniky, nebo také sfárat do dolu v Landek parku. Zajít zdarma budou moci do aktuálních expozic Galerie výtvarného umění v Ostravě (FRANTA – Tváří v tvář, Vladimír Škoda – Energie, Miloš Polášek – Zmizelá Ostrava), se slevou do ostravské ZOO, na výstavu American Classic Cars i na Slezskoostravský hrad a areálu Miniuni.
 
 Návštěvníci mohou také v útrobách Bolt Tower navštívit výstavu V peci a pod pecí, taje složena z uměleckých smaltů vzniklých v průběhu 9. ročníku výtvarného sympozia Smalt Art, které organizuje partner festivalu Vítkovice Machinery Group. Výstava představí díla výrazných soudobých umělců Josefa Bolfa, Martina Froulíka, Veroniky Holcové, Šárky Koudelové, Pavly Malinové, Jany Vojnarové, Jana Vytisky, Lubomíra Typlta a Moniky Žákové. Tato výstava se bude prolínat s již tradiční Industriální revolucí, která je zaměřena na mezinárodní scénu, Michaela Bielického, Jana Corsede a Victora van Wettena. Na závěr festivalu rozhodne Jan Světlík o tom, který z nadějných umělců dostane Výtvarnou cenu Jana Světlíka.
 
Již v úterý a ve středu před začátkem Colours of Ostrava si můžete užít Festival v ulicích přístupný zdarma v centru Ostravy nebo přijít na showcase konferenci Czech Music Crossroads.
 
Servis pro návštěvníky - novinky i tradiční nabídka
 
Vzhledem k tomu, že hlavní hvězda, islandská zpěvačka Björk, vystoupí ve čtvrtek ve 20 hodin, areál festivalu bude otevřen ten den již od 12 hodin. Pořadatelé důrazně doporučují přijít včas s velkým předstihem a využít tohoto dřívějšího otevření areálu. Zároveň stanové městečko vedle areálu zahájí provoz již den předem - od středy od 12 hodin. Zároveň pořadatelé doporučují možnost si vyměnit vstupenku za identifikační pásek již před festivalem: 14. a 15. července od 14.00 do 20.00 hodin v Dolních Vítkovicích a ve stejné dny od 10.00 do 20.00 hodin na Festivalu v ulicích na Černé louce.
 
Další novinkou, především pro rodiny s dětmi, je nový Family park otevřený velkým i malým bez jakéhokoliv omezení. Vedle něj bude fungovat již tradiční zvláštní Dětská scéna s hlídáním vyškolenými asistenty a s programem. Nebude chybět zvláštní kojící stan. Novinkou bude možnost si půjčit či zakoupit chrániče sluchu pro děti 3M Peltor.
 
K již tradiční nabídce v oblasti zázemí patří druhé stanové městečko u Slezskoostravského hradu otevřené od 15. července, posílená MHD, sleva VLAK+ s Českými drahami (poloviční zpáteční jízdné do Ostravy odkudkoliv v ČR), půjčovna kol společnosti Kola pro Afriku, vratné kelímky NickNack nebo projekt Colours bez bariér s řadou výhod pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Jsou to například zvýhodněná cena vstupenky, u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, možnost objednat si zdarma speciálně vyškoleného asistenta, doprava po Ostravě speciálně upravenými automobily, tzv. BB Taxi, nebo rezervovat bezbariérové ubytování. Partnerem Colours bez bariér je Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.
 
Program partnerů
 
Rozsáhlou nabídku si pro návštěvníky připravili i partneři festivalu: například Česká spořitelna Modrou zónu plnou zábavy, hudby, relaxu a soutěží, s vyhlídkovou terasou, DJs, mistry footbagu, yoya, stolním fotbálkem, air hokejem i půjčovnou koloběžek Yedoo. Ve stanu ArcelorMittal Tanec pro život na návštěvníky čeká taneční párty, na které zároveň pomohou dobré věci, například mohou vytancovat vybavení pro Záchranný tým Českého červeného kříže, pomoc při záchraně ohrožených druhů rostlin nebo vzdělávací divadelní představení na téma „boj proti obezitě a zdravý životní styl“ pro děti mateřských škol. Statutární město Ostrava nabídne ve dvou stanech vedle informací o městě také hry, fotokoutek, dočasné tetování, kvízy o ceny, školu origami i prostor prorelaxaci. Agrofert Food & Fun Zone se naplní skvělým občerstvením. Radegast opět postaví vedle hlavní stage unikátní hospodu Radegast pub s kapacitou 200 míst k sezení a čepováním hořkého piva do skla. Pro návštěvníky budou dále k dispozici například ČEZ Energy zóna, Pestrobarevný svět Cirk Kofola nejen se souborem Cirk La Putyka, zóna Urban Wave s DJs, vysílací studio Hitrádia Orion, MAFRA City nebo Kavárna Deníku s programem a workshopy.
 
Vstupenky
 
Čtyřdenní i jednodenní vstupenky, kempy a rezervace do auly Gong jsou již v prodeji na http://eshop.colours.cz nebo v síti Eventim. Cena čtyřdenní je 2.390 Kč do 13. července, na místě pak 2.500 Kč. Festival také nabízí VIP vstupenky, dětské vstupenky, slevy pro klienty České spořitelny, držitele karet ISIC, ITIC, ALIVE, In Karty Českých drah. Senioři na 65 let mají v neděli vstup zdarma. Parkování je již vyprodané.
 
Více informací na www.colours.cz
 
 
Partneři
Generální partneři: Česká spořitelna a ArcelorMittal Ostrava. Za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: Agrofert, Vítkovice Machinery Group, Skupina ČEZ. Produktový partner: Radegast. Exkluzivní TV partner: Česká televize. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion, MaFra - MF Dnes, Deník.
 
 
Čísla a zajímavosti festivalu:
 
- cca 1.500 umělců, členů kapel, divadel, diskutujících atd.
- téměř 4.000 pracujících
- 77 prodejních míst piva
- 250 výčepních kohoutů piva
- 52 výčepů Kofola
- 260 lednic
- 6 cisteren s pivem u nejvytíženějších stanů
- je objednaných 13 tun ledu (loni spotřeba 11 tun)
- 12 cocktail barů
- délka plotů 9,5 km (stávající i festivalové)
- rozloha areálu téměř 300.000m2
- 965metrů jsou od sebe nejvzdálenější body areálu
- 480 mobilních a 180 pevnýchtoalet
- 300košů
- 1.200 m2 gum na zemi
- prodejních stánků je letos 260 a obsluhující personál 970 osob
- ochranka čítápřes 300 lidí
- 21 druhů piv - Radegast Ryze Hořká 12, Radegast Originál, Pilsner Urquel, Birell čepovaný, Birell ochucený ve 3 příchutích, Gambrinus Ochucený - 3 příchutě, Fénix, Excelent, Frisco ve 4 příchutích a cidery: Kingswood a Kingswood Dry, Kopparberg - 3 příchutě
 
Výběr zahraničních kapel:
BJÖRK (IS), KASABIAN (GB), RUDIMENTAL (GB), ST. VINCENT (US), MIKA (GB), CARIBOU (CA), CLEAN BANDIT (GB), JOSÉ GONZÁLEZ (SE), The Cinematic Orchestra (GB), RODRIGO Y GABRIELA (MX), Sly & Robbie meet Nils Petter Molvær (JM/NO/FI), Swans (US), Klangkarussell (AT), OWEN PALLETT (CA), OTHER LIVES (US), Roni Size Reprazent Live (GB), Avishai Cohen’s New York Division (IL/US), Augustines (US), William Fitzsimmons (US), Dillon (DE/BR), HVOB (AT), Faiz Ali Faiz (PK), Damian Lazarus & The Ancient Moons (GB), Black Strobe (FR), Kasai Allstars (CD), Kapela ze Wsi Warszawa (PL), Choir of Young Believers (DK), Oscar And The Wolf (BE), Vök (IS), Palenke Soultribe (US), Nortec Collective Presents: Bostich+Fussible (MX), Camille O´Sullivan (IE), The Mispers (GB), Mark Eliyahu feat. Alaev Family and Rita (IL), The Dumplings (PL), Bazzookas (NL), Abavuki (ZA), Džambo Aguševi Orchestra (MK), Imed Alibi (TN), Bokka (PL), Too Many Zooz (US), Canzoniere Grecanico Salentino (IT) a další...
 
Výběr českých kapel:
Tata Bojs, Lenka Dusilová a Baromantika, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Bratři Ebenové, Aneta Langerová, Stromboli, Sto zvířat, Vladimír Mišík & ETC, Lenny, Longital, Tomáš Kočko & Orchestr, Boris Carloff, Clarinet Factory, Mucha, Jelen, Xindl X, Kieslowski, Come and Play, Tvr-dý/Havelka, Vasilův Rubáš, Fallgrapp, Megaphone, Květy, Narajama, Zuby nehty, Zlokot, TiNG, La3no Cubano, Ad-rian T. Bell, Holden Caulfield...
 
Nová electronic stage:
Clark (GB), Sons of Magdalene (US), Telefon Tel Aviv DJ set (US), Christian Löffler (DE), Danger (FR), The Toxic Avenger DJ set (FR), Vessels (GB), Fairmont (CA), Nathan Fake (GB), SCNTST (DE), Flute in Motion (NL), The Soft Moon (US), MGDLN, Deaths, Tom Holič, Gagarin, Aid Kid, Dikolson, Monikino kino, Forma
 
Europe stage:
Cirkus trochu jinak, divadlo Koňmo, Melody Boys, Létající Rabín, Nidi D`Arac (IT), DJ Click (FR), Janusz Pruszinowski Trio (PL), Sara Moreno (PL), Canzoniere Grecanico Salentino (IT), DJ Mackie Messer
 
Drive stage:
Electro Deluxe (FR), Heymoonshaker (GB), CoCo & The Butterfields (GB), The Cro-oked Fiddle Band (AU), The Woohoo Re-vue (AU), John J. Presley (GB), Cash Sa-vage and The Last Drinks (AU), Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs (CA), Sa-llie Ford (US), NO Blues (NL), Alaev Family (IL), Nidi d´Arac (IT), Canzoniere Grecani-co Salentino (IT), Carlos and His Coyotes, Vladimír Merta Trio, Dirty Blondes
 
Full Moon stage:
Fumaça Preta (GB/VE), Gallon Drunk (GB), The Holydrug Couple (CL), Katarzia (SK), Houpací koně, Hanba, Nod Nod, Hissing Fauna, Sky to Speak, Kalle, Gerda Blank (NZ/GB), DIV I DED, Kill the Dandies!, Schwarzprior, Sundays on Clarendon Road, Inheritance, Jested
 
Divadla:
Dejvické divadlo Praha: Ucpanej systém, DaeMen: Loser(S), Divadlo La Fabrika Praha: Krasavice Interkontinentální - Arte et Dite / Anna Polívková, Martha Issová, Divadlo VOSTO5: Snaha – kape-la, na kterou se mělo zapomenout, Diva-dlo VOSTO5: Stand´artní kabaret, Diva-dlo Kvelb: Otesánek
 
Další:
Scéna České televize / Diskusní scéna Reflexu / Voices of Freedom - diskusní scéna Moderních dějin.cz a Evropské komise / MF Dnes Poetry stage / Busking stage / Design zóna / Filmová Cinestar stage ve spolupráci s LFŠ / workshopy / vinárny / prohlídky areálu Dolních Vítkovic / Colours Plus / Dětská scéna a Family park, kojící stan / Posílená MHD / Sleva VLAK+ s Českými drahami / Colours bez bariér
 Autor: Maldika - Autor z oblibeny.cz

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.