Už počtvrté mohou filmaři získat cenu nesoucí jméno Pavla Kouteckého, historicky prvního držitele Českého lva za dokument

Typ článku: Film a recenze

Datum vložení: 07. 03. 2010

Filmaři nebývají často v rámci ocenění ohodnoceni peněžitou částkou, jedno z mála finančních ohodnocení, pro scenáristy, zmizelo letos také z udílení Českých lvů. Už počtvrté je tu však Cena Pavla Kouteckého, udělovaná režisérům dokumentárních filmů, která s sebou nese nezanedbatelnou odměnu 100 000 korun. Cenu založili spolupracovníci a přátelé režiséra Pavla Kouteckého po jeho tragické smrti, od které nás v těchto dnech dělí téměř čtyři roky. Pavel Koutecký spolu s režisérem Miroslavem Jankem před rokem získali historicky prvního Českého lva (kategorie dokumentu byla zavedena až loni) za dosud nejnavštěvovanější český dokument Občan Havel. Udílení Ceny Pavla Kouteckého pro dokumentaristy od počátku vzniku finančně dotuje společnost Metrostav, která je také hlavním partnerem. Cena spojená se jménem Kouteckého podporuje jeho pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem.


Režiséři nebo producenti mohou začít přihlašovat dokumentární filmy vyrobené v období od 1. 5. 2009 do 30. 4. 2010. Uzávěrka je 30. dubna 2010. Přihlášku a další informace najdou zájemci na www.cenakoutecky.cz. Cenu vyhlašuje Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Filmy přihlášené na festival Jeden svět 2010 jsou bez přihlašování automaticky zařazené na Cenu Pavla Kouteckého. Objekt ceny vytvořil významný sklářský výtvarník René Roubíček, kterého Koutecký zachytil při práci v nezapomenutelném filmu Dialog.

 

V porotě letos zasednou šéfka vnitřních projektů Divadla Archa Jana Svobodová, Kateřina Bartošová z festivalu Jeden svět, dlouholetý přítel Kouteckého Jiří Fidranský, režisérka Jitka Rudolfová nebo režisér Míra Janek. Ten shodou okolností po smrti Kouteckého převzal natočený materiál Občana Havla a společně se střihačkou Toničkou Jankovou stojí za výslednou podobou tohoto dokumentu. „Jde nám o to, aby v porotě každoročně zasedl někdo z kolegů a přátel Kouteckého a pokusil se tak nahlížet na posuzované filmy alespoň částečně jeho očima,“ říká Jarmila Poláková, jež stojí včele organizátorů tohoto ocenění a je producentkou filmu Občan Havel. „Zároveň se snažíme reflektovat pohled mladší generace, proto v porotě letos zasedne například nedávno úspěšně debutující režisérka Zoufalců Jitka Rudolfová,“ dodává Poláková. Organizátoři počítají, že se bude o cenu ucházet více než 100 filmařů, v květnu vyhlásí tzv. nominace na Cenu Pavla Kouteckého, jméno vítěze pak oznámí a cenu předají v rámci slavnostního večera v pondělí 7. června v Divadle Archa. Za rok 2007 byl oceněn film Nízký let režiséra Jana Šikla, v roce 2008 si cenu odnesli scenárista Richard Komárek a režisér Filip Remunda za film Pulec, králík a Duch svatý, v roce 2009 cenu získal Tomáš Škrdlant za film Nevítání.

 

 

Adresa pro zasílání přihlášek a DVD:
MFF Jeden svět
Sokolská 18
Praha 2 120 00
cena@cenakoutecky.cz
info: www.cenakoutecky.cz
Tiskový servis:
Martina Reková
martina.rekova@4press.cz
tel. 731 573 993

 

Organizátoři děkují společnosti:

 

Organizátoři:

 

 

3. března 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 Autor: taita2 - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.