Mezi ploty v Brně

Typ článku: Hudba a hudební akce

Datum vložení: 30. 05. 2010

Včera, 29. května 2010, proběhl v areálu psychiatrické léčebny Brno - Černovice divadelní festival MEZI PLOTY. Program byl bohatý a každý kdo dorazil, si jistě přišel na své. Dokonce nám přálo i počasí, které je v posledních dnech doslova divoké. Od počasí pojďmě ale zpátky k festivalu, nebo raději k tomu, jak to celé probíhalo z mého pohledu.


Je půl dvanácté a já vyrážím na autobus směr Brno. Cestou v klidu stíhám navštívit volební místnost, kde dávám hlas straně, která mi vystupováním minimálně jednoho politika připomíná staré dobré časy z dob 1. republiky. Po obloze celou dobu putují velká mračna a čím víc se blížím k Brnu, tím větší mám pocit, že jim jedu naproti. Naštěstí neprší. Nemám ani deštník, protože ten se mi už do brašny s foťákem nevešel... Přijíždím do Brna, nasedám na tramvaj číslo 10, v ní vysvětluji mladé mamince cestu na festival a chvíli na to už zase vystupuji. Rychlejším krokem mířím k léčebně a už z dálky slyším hrát hudbu. Jen nedokážu rozeznat, kdo tam zrovna řádí (později zjišťuji, že to je David Kraus).

 

MEZI PLOTY: David Kraus s dalšími členy kapely...

  

U vstupní brány hlásím své jméno a dostávám akreditaci. Vcházím dovnitř, kde mě u stánku VZP odchytne sličná dívka a nabízí mi měření tlaku a cholesterolu. Nejsem proti, ale několikrát upozorňuji na fakt, že můj tlak je díky rychlejší chůzi s pětikilovou fotovýbavou na rameni nejspíš překvapí. A taky překvapil! Naštěstí hladina cholesterolu byla hluboce pod limitem, tak odcházím s dobrou náladou dál do areálu, až k samotnému hudebnímu pódiu. Exponuji pár snímků s mladým Krausem a dalšími členy kapely, a pak už jen postávám a rozhlížím se, jestli neuvidím něco zajímavějšího.

  

MEZI PLOTY: David Kraus s dalšími členy kapely...

 

Chvíli na to ke mně přichází Klára, nedílná součást našeho týmu na oblibeny.cz. Kraus nás nijak moc nezaujal, tak se jdeme podívat do jiných míst areálu, kde by se mělo také něco dít. Sice několikrát nahlížím do programu, ale mně nic neříkající názvy skupin rozhodují o skutečnosti, že zajímavější bude pravděpodobně divadelní program.

 

MEZI PLOTY: Návštěvníci...

 

Na chvíli nechávám Kláru samotnou a procházím se mezi stánky s nejrůznějším zbožím - korálky, polštáře, batikované šaty, dárkové předměty z chráněných dílen, ale koupit se dalo i něco k jídlu. K pití bylo nealkoholické pivo. Proč bylo nealko, dojde určitě každému. Kdyby ne, tak nadskočte... Festival byl sice určený každému, ale klasických festivalových návštěvníků tu moc nebylo. Možná se jen dobře maskovali v podobě malých skřítků pobíhajících všude, kolem těch velkých, kterým se říká rodiče.

 

MEZI PLOTY: Návštěvníci...

 

U velkého pódia, kde nastoupil po Krausovi Tomáš Klus, se scházím opět s Klárou. Ptá se, jestli jsem se byl taky podívat na vystoupení mladé tanečnice celé v bílém (taneční divadlo MIMI FORTUNE) Bohužel, nebyl. Mířím tedy okamžitě směrem na scénu, kde má vystupovat, ale naproti mi kráčí dav lidí a já už jen v dáli vidím bílou postavu tanečnice, jak mizí v budově. Co se dá dělat, její vystoupení skončilo.

 

MEZI PLOTY: Tomáš Klus

 

Po Tomáši Klusovi přichází (ne)nápadná dívka Viki Matoušková v černých šatech. Nemůžu si pomoct, ale materiál těch šatů mi připomíná svojí strukturou bublinkový igelit černé barvy... Hezky nám zazpívala pár písní od Elánu, zahrála i na housle, a pak se zase utíkala domů učit, aby její maturita zítra v pondělí nedopadla fiaskem. Držíme pěsti, ať to dobře dopadne!

 

MEZI PLOTY: Viki Matoušková

 

Jsou přibližně čtyři hodiny a na festival přichází i náš velký bos a šéf, Přema Kubák. Určitě si nás přišel zkontrolovat, jestli se s Klárou neflákáme! Naštěstí jsem s foťákem v ruce budil dojem, že plním plán na 120 procent a s Klárou po boku pro web potíme i krev. Na pódiu se zatím připravuje scéna pro TOXIQUE a my si tedy s Přemkovým svolením na chvíli sedáme do stínu na lavičku. Rozhovor je ale stále vedený v pracovním duchu - jak jinak. ...v tomhle místě článku dojde určitě brzo k cenzuře (-:

 

MEZI PLOTY: Návštěvníci...

 

Skupina TOXIQUE začíná svoji šou, kolem pódia se vytváří neprodyšná bariéra lidských těl a mně tedy nezbývá, než využít akreditace a pro obyčejného návštěvníka vstoupit do zakázaných vod pod pódiem. Tahle šou je už jen pro oko krásnou podívanou. Klára Vytisková - zpěvačka - není určitě tou dívkou, která by dávala najevo byť jen malou špetku studu. Na pódiu se nádherně odpoutala, až ztratila kontrolu i nad svojí levou rukou svírající vařečku. Ta po krásném oblouku zakončila svůj let přímo na mé hlavě. Bylo to krásné a divoké vystoupení. Na tuhle skupinu jen tak nezapomenu...

 

MEZI PLOTY: TOXIQUE - Klára Vytisková, ještě s vařečkou

 

MEZI PLOTY: TOXIQUE - členové skupiny

 

V pět hodin začíná divadelní představení A-studia Rubín, "Máma říkala, že bych neměla". Jak se později ukázalo, bylo to to nejlepší, na co jsme s Klárou na festivalu narazili. Známé tváře mladých a krásných žen už na začátku slibovaly zajímavou hru - Bianka Ištoková, Diana Šoltýsová, Máša Málková, Henrieta Hornáčková a v neposlední řadě i žena s neuvěřitelně nádherným hlasem, Alžběta Somorovská. Tyhle ženy mě během dvouhodinového představení donutily ke smíchu, ale i k situacím, kdy jsem musel zatlačit slzu. Byla to nádherná podívaná.

 

MEZI PLOTY: Divadelní předstevní "Máma říkala, že bych neměla" - na snímku zleva Máša Málková a Diana Šoltýsová

 

MEZI PLOTY: Divadelní předstevní "Máma říkala, že bych neměla" - na snímku zleva Máša Málková, Bianka Ištoková a Henrieta Hornáčková

 

Během divadelního představení si venku na hudební scéně užíval své slávy XINDL X (Ondřej Ládek), kterého si pamatuji už z jeho malého vystoupení na ČT v nočních zprávách, kde ho zpovídala mladá moderátorka a on jí potom s upřeným pohledem do jejích očí zazpíval píseň Anděl. Dnes, po dlouhé době, zjišťuji, jaká byla skutečnost. Ondřej tuhle situaci na svém webu (http://www.xindl-x.cz/mp3-videoklipy/) vysvětlil. Pro zájemce tam má i ono video. Musím se přiznat, že mě to jeho vysvětlení pobavilo, ale i překvapilo. Do této chvíle jsem byl přesvědčený o tom, že upřený pohled do očí moderátorky je jeho záměr...

 

MEZI PLOTY: XINDL X (Ondřej Ládek) a spol.

 

Je večer a festival se pomalu chýlí ke svému konci. Je čas odejít... Vyrážíme všichni stejným směrem a areál psychiatrické léčebny necháváme daleko za svými zády. Doufám, že vracet se na tohle klidné místo budeme jen ve dnech, jako byl právě ten dnešní...

 

Jak akce probíhala očima mé kolegyně Kláry, najdete v jejím článku zde.

 

   

 Autor: Marek Kamínek

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.