Čechomor - diskografie a koncerty

https://www.cechomor.cz/ 

Čechomor

Čechomor

Složení skupiny

František Černý - Textař, skladatel, kytarista, zpěvák

Karel Holas - housle, zpěv

Radek Pobořil - harmonika

Michal Pavlík - violoncello

Martin Vajgl - bicí

Taras Voloshchuk - kontrabas


Informace o skupině

Čechomor vznikl na jaře roku 1988, kdy se v pražském „Parku kultury a oddechu Julia Fučíka“, dnešním Výstavišti, každý víkend konalo tzv. „Staré tržiště“. K předvádění starých českých řemesel zde hrála nejrůznější seskupení a jedním z prvních byl i Čechomor. První název kapely, která na tomto tržišti vystupovala pravidelně každou sobotu a neděli a kterou spolu založili Franta Černý a Jiří Břenek (zvaný Čenda), byl I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. V první sestavě hráli: Jiří Břenek - housle a zpěv, František Černý – kytara zpěv, harmonikář Jiří Michálek a houslista Antonín Svoboda. Po roce a půl vystřídal Antonína Svobodu Jiří Hodina, nějaký čas ve skupině hrál a zpíval Míťa Denčev, na cello hostoval Olin Nejezchleba.

Na konci roku 1990 skupina vydala své první album Dověcnosti, které obsahovalo řadu upravených lidových písní z Čech a Moravy. Specializovala se na ty, které nebyly notoricky známé nebo byly již zapomenuté. Po natočení Dověcností, kde hrál jako host na trubku Radek Pobořil (dnes stálý člen Čechomoru), vystupovala kapela po celé Evropě. Po odchodu Jiřího Hodiny hostoval se skupinou houslista Jan Hrubý.

V roce 1994 měl Čechomor potřebu změny zvuku a z akustického pojetí pozvolna začínala přecházet do elektrické podoby. Přišel bubeník Martin Rychta a přivedl s sebou Michala Pavlíka, který hraje na cello a dudy. V této době oslovil Jirka Břenek houslistu Karla Holase, který začal vystupovat s kapelou již pod zkráceným názvem Českomoravská hudební společnost. V roce 1996 vyšlo druhé album Mezi horami.

Na podzim roku 1996 zemřel předčasně na zákeřnou nemoc Jiří Břenek.

Ve složení Franta Černý – kytara, zpěv, Karel Holas – housle,zpěv, Radek Pobořil – akordeon, trubka, Michal Pavlík – violoncello, české dudy a Martin Rychta – bicí, hrála skupina od roku 1997. V roce 1999 pozvala Českomoravskou hudební společnost jako předkapelu na svoje turné „Větší, než malé množství lásky“ skupina Lucie. V roce 2000 „Českomoravská“ vydává své třetí řadové album nazvané Čechomor. Jako host si na něm na bicí zahrál David Koller a zazpívala Lenka Dusilová. Po vydání skupina definitivně zkrátila název na Čechomor a v létě 2000 pozval Jarek Nohavica Čechomor na společné turné.

Po turné na podzim roku 2000 vystřídal Martina Rychtu bubeník Radek Klučka. Touto dobou také dostal Čechomor nabídku od firmy SAP zrealizovat koncert v Rudolfinu. Na tento koncert, který se konal v lednu 2001 si hudebníci z Čechomoru přizvali ke spolupráci komorní orchestr Collegium českých filharmoniků, který aranžoval světoznámý hudební skladatel, zpěvák a punker Jaz Coleman, kterého oslovil Karel Holas. Čechomor Jaze natolik zaujal, že bylo pod jeho producentským vedením natočeno další album s názvem Proměny. V době turné s Jarkem Nohavicou, přišel Petr Zelenka s nápadem natočit film „Rok Ďábla“, který přišel do kin na jaře 2002. Na podzim roku 2002 vyšla živá nahrávka Čechomor-Live a v roce 2003 se konalo turné Proměny tour 2003. Záznam z koncertu z pražské T Mobile Arény vyšel na DVD a double CD.

Čechomor v průběhu svého působení projel celou Evropu, severní Ameriku a Rusko, spolupracoval s divadlem Na Palmovce, bratry Formany, divadlem Continuo a dalšími. V roce 2004 začíná připravovat nové řadové album. Od ledna 2004 hraje v Čechomoru nový bubeník a hráč na perkuse Roman Lomtadze.

V průběhu roku 2005 natáčí Karel Holas, Radek Pobořil, Michal Pavlík a další muzikanti ve studiu Sono album Lemele izraelské zpěvačky Chavy Alberstein, která se mimochodem podílela i na hudbě k filmu Musíme si pomáhat. Producentem alba je muzikolog a skladatel Aleš Březina.

Po Novém Roce 2006 si Piotr Uklanski, polský režisér žijící v New Yorku, objednal u Karla Holase hudbu ke svému prvnímu filmu Summer Love, který se roku 2006 promítal na festivalu v Cannes.

V červnu 2006 došlo k zásadnímu průlomu na zahraniční trhy. Album Co sa stalo nové vyšlo v Británii, která se pro skupinu stává "bránou" na světová podia. Prodej alba na domácí půdě přesáhl hranici 30 000 a v srpnu vychází zmíněná koncertní podoba, Stalo sa živě. Vedle živých verzí skladeb ze Co sa stalo nové obsahuje jako bonus i hymnickou píseň Samšoblo, Můj domov, vícehlas s doprovodem harmonia. Tato úchvatná lidová melodie pochází z Gruzie a v repertoáru Čechomoru se ocitla díky bubeníkovi Romanovi Lomtadze, který z této kavkazské země pochází.

Souběžně s živým albem vychází i stejnojmenné live DVD, které vedle koncertu přináší i 11 videoklipů, fotogalerii a filmový dokument z natáčení Co sa stalo nové. Ten je absolutně nepostradatelný pro každého, kdo se hlouběji zajímá o tvorbu Čechomoru. Obsahuje pohledy hudebníků, hostů, sondy do zákulisí, jeho režisérem je Michael Havas, organizátor pražského vydání festivalu Womad v roce 2000.

21. srpna 2006 vyjíždí Čechomor na svoji první železniční šňůru nazvanou Vlak Tour, s japonským hostem Joji Hirotou. "Ve vlaku spíme i jíme, na nákladním vagonu se postaví kryté podium, vše co potřebujeme vezeme s sebou," vysvětluje Karel Holas. "Vymyslel to náš cellista Michal Pavlík, který má rád vláčky. Skamarádil se soukromým železničním dopravcem, který jednu ze svých diesel lokomotiv nastříkal v barvách Čechomoru a loni pokřtil, ta náš vlak potáhne. Vlak Tour je pozdravem všem, kdo jsou na cestě a zvláště muzikantům. S muzikanty totiž odjakživa cestovaly i písně, které tak pronikaly do neznámých krajů i před nové publikum. O totéž se dnes snaží Čechomor."

Jediným dalším známějším hudebníkem, který realizoval podobný nápad, byl Manu Chao. Ten se v 90. letech vydal se svojí skupinou Mano Negra vlakem do vnitrozemí Kolumbie.

V průběhu Vlak Tour vznikl televizní dokument, který byl na žádost diváků v České televizi několikrát reprizován.

Na podzim skupina koncertovala v Anglii a Polsku, kde vychází album Proměny. Říjen a část listopadu strávil Čechomor na svém prvním velkém turné po USA. Skupina vystoupila v nejvýznamnějších amerických velkoměstech společně s Lenkou Dusilovovu, turné zorganizoval její americký producent Ben Yonas, s nímž natáčela svoji poslední desku.

Po hektickém období skupina zahájila rok 2007 čtyřměsíční pauzou, během níž se ale rodil plán na další turné, Kooperativa Tour 07. I když generálním sponzorem je dobře známá pojišťovna, mimohudební náplň koncertů je humanitární a neslouží k propagaci komerčních produktů. "Zaujala nás činnost obecně prospěšné společnosti s kouzelným názvem Pomocné tlapky, specializované na výcvik asistenčních psů. To jsou neocenitelní společníci a pomocníci invalidů na vozíčku. Zajišťují mnohem všestrannější pomoc, než třeba daleko známější slepečtí psi. Dokážou postiženému podat mobil či vodu, pomoct při oblékání, přivolat lékaře. O téhle aktivitě veřejnost mnoho neví, chceme tedy přispět, aby tato velmi záslužná organizace mohla vychovat víc psů."

První část turné probíhala v létě na open-air koncertech v krásném prostředí českých a moravských zámků. Ke skupině se připojuje pravidelný host Joji Hirota, tentokrát nejen jako hráč na flétnu šakuhači, ale i jako vedoucí čtyřčlenné sekce bubeníků taiko. Tato náročná orientální disciplína zaujímá místo na pomezí hudby a bojového sportu, největší z bubnů musela skupina nechat dovézt pozemní dopravou z Londýna.

Čechomor vedle toho koncertoval v Maďarsku na Kalaka festivalu, v Belgii při otevírání nového Českého domu, v Anglii, a též na moravsko-slovenském pomezí ve Velké nad Veličkou, v samém ohnisku moravské lidové hudby, na folklorních slavnostech Ozvěny Horňácka s legendárním primášem Martinem Hrbáčem.

V téže době hudebníci sbírají materiál pro své nové tématické album. "Dlouho jsme se bránili vydat album vánočních koled. Ale když jsme se ponořili do zpěvníků, našli jsme spoustu písní, které se těm vánočním stereotypům s rolničkami vymykají. Prošli jsme celkem 500 koled ze sbírek Františka Sušila, Františka Bartoše, Pavla Popelky, kde jsme našli vánoční baladu Panenka Maria."

Album se natáčelo počátkem podzimu s velmi zajímavými hosty. Ondřej Smeykal hraje na australskou basovou rouru didgeridoo, velmi všestranný Taras Volshchuk z Ukrajiny přispěl svým kontrabasem, k dalším přidaným nástrojům patří dudy, cimbál, trubka a bastrombon. Na albu jsou vedle českých, moravských a slovenských lidových skladeb i písně v polštině a těšínském nářečí. Překvapením je účast dvou nových zpěvaček, dvojnásobné držitelky slovenského Zlatého slávika Zuzany Smatanové a velmi nadějné Elišky Ptáčkové z Prahy. Navzdory tomu, že klasické hudební nosiče prožívají krizi, album získalo brzy po svém vydání platinovou desku.

Prvoplánovým vánočním klišé se hudebníci chtěli vyhnout i v názvu alba, a proto je pojmenovali Sváteční Čechomor. Své nové nahrávky prezentovali na podzimní části koncertní šňůry Kooperativa Tour 07, která proběhla v divadlech i kulturních domech. Pro velký zájem musela skupina odehrát i přídavné koncerty. V závěrečný den turné, 22. prosince v Praze, na půdě Vinohradského divadla, hrála dokonce třikrát - odpoledne, večer a o půlnoci. Na všech podzimních koncertech s Čechomorem hostovala Eliška Ptáčková, na pražský koncert přijela i Zuzana Smotanová.

V průběhu roku zbyl čas i na individuální aktivity hudebníků: Radek Pobořil učí na hudební škole a na samostatných koncertech hrál skladby swingového akordeonisty Bory Kříže u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin, Roman Lomtadze odjel na studijní pobyt do USA a František Černý vystupuje s rodinnou kapelou se svými dcerami. Karel Holas zkomponoval hudbu k divadelní hře Coming Clean Petra Zelenky, která byla uvedena 27. října v Krakově, a hudbu k filmu o nenaplněné lásce Svatba na bitevním poli režiséra Dušana Kleina; premiéra je 9. ledna 2008.

V následujícím roce se skupina chystá oslavit dvacet let své existence. "Probereme archiv našich historických fotek, nahrávek, videí, a začneme také přemýšlet o dalším projektu, který by měl vyjít roku 2009. A s písní Josef kochany ze Svátečního alba jdeme v lednu do soutěže Eurosong," říká