Divadlo Kámen a opera na festivalu NODO 2016

Podobné akce

Účinkující: Kromě hereček a herců Divadla Kámen Zdeňky Brychtová, Lenky Chadimové a Vladimira Benderského se v opeře objeví také herec Jiří Šimek. Paralelně s nimi hrají a zpívají sopranistky Aneta Bendová, Eva Gieslová, tenorista Vojtěch Semerád a barytonista Josef Škarka. Orchestr Ostravská banda diriguje Ondřej Vrabec.

Typ akce: Festival

Zahájení: 29. 6. 2016
Ukončení: 29. 6. 2016

Vstupné: 150-300

Popis akce

Ve středu 29. června 2016 uvede Ostravské centrum nové hudby v rámci festivalu NODO 2016 světovou premiéru opery Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu, jejíž libreto napsal dramatik a režisér Divadla Kámen Petr Odo Macháček.

Ostravský festival nové opery NODO 2016 představí šest inscenací zajímavých světových skladatelů, kterými jsou např. György Ligeti, Iannis Xenakis, Petr Kotík nebo nejmladší z nich Petr Cígler. Ten ve spolupráci s režisérem Petrem Odem Macháčkem vytváří operu zkoumající vztah mezi mužem, ženou a chřestýšem ve společném domě. „Osobitý styl Divadla Kámen se v celé opeře velmi silně projevuje a zrcadlí. Je to hodně minimalisticky pojatá záležitost, zdánlivě trochu od věci, která přitom velmi unikátně pracuje s napětím a dramatičností. Pro mě se jedná o velmi zajímavý způsob práce,“ říká skladatel a autor opery Petr Cígler.

Petr Odo Macháček poznamenává: „Jsem rád, když mohu tvořit na základě estetické vize (své) nebo dokonce na základě esteticky definovaného zadání (od jiného člověka). Petr Cígler se mi pokusil předložit svou estetickou koncepci pro ještě nevzniklou operní hudbu. Jeho vysvětlování jsem nějak pochopil a uchopil a vzniklo libreto obsahující zároveň i návrh inscenování. Pak jsem zase já vysvětloval Petrovi, jak to esteticky myslím (o vyslovitelných významech jsme příliš diskutovat nemuseli, zaprvé si v nich rozumíme a zadruhé nejsou klíčové). Potom přišlo období interakce (tj. další výměny názorů na estetiku i technické aspekty celého díla). A potom Petr skládal hudbu, a všechny nejasnosti se mnou dále vyjasňoval. A intenzivně spolupracujeme i při zkoušení. Z takového estetického jiskření mám velkou radost“.

Za základní estetický princip označují oba tvůrci interakci dvou zdvojených subjektů nebo objektů, občas vzájemně lehce posunutých – hlasů, zvuků, lidí, situací apod.

Místo konání: Moravskoslezské národní divadlo Antonína Dvořáka

Přesná adresa: (Hledat na mapě)

Ostrava (okres: Ostrava-město kraj: Moravskoslezský kraj stát: Česká republika)

Pořadatel: Centrum nové opery Ostrava
WWW pořadatele: http://www.newmusicostrava.cz/cz/nodo/program/62-petr-cigler-tahly-zvlneny-pohyb-podelneho-predmetu.html

Vkládání kulturních akcí zdarma

Kulturní akce mohou zcela zdarma vkládat registrovaní a přihlášení uživatelé.

Pro lepší zviditelnění kulturní akce na našem webu, nás neváhejte kontaktovat.


Informace o kulturních akcích nemusejí být aktuální. Účinkování na dané kulturní akci si ověřte přímo na stránkách pořadatele kulturní akce!