Mezi nebem a zemí s Alfredem Strejčkem a Štěpánem Rakem

Podobné akce

Účinkující: Rak a Strejček

Typ akce: Knihy a literatura

Zahájení: 07. 4. 2017
Ukončení: 07. 4. 2017

Vstupné: zdarma

Popis akce

Pátek 7. dubna v 15 -16 hodin - Alfred Strejček a Štěpán Rak: Mezi nebem a zemí.
Nenechte si ujít besedu se světově proslulým kytaristou Štěpánem Rakem a vynikajícím recitátorem Alfredem Strejčkem v Domě knihy Knihcentrum.cz 7. 4. v 15 hodin. Dozvíte se zajímavosti o společné tvorbě obou umělců včetně aktuálně připravovaných velikonočních koncertů, které se v dubnu uskuteční v rámci cyklu Čtvero ročních období, pořádaného Svatováclavským hudebním festivalem. Na besedě bude rovněž uvedena kniha Dvanáct znamení lásky Štěpána Urbana, k níž Štěpán Rak napsal úvodník.
Životní a umělecká dráha Štěpána Raka je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P.I.Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil i v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A. Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.


V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi.

V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V následujících letech navštívil s kytarou ještě celou řadu zemí i mnoho míst naší republiky. V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu KYTAROTERAPIE. Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo vystoupení 4.11. 2007 ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta. V prosinci pak došlo k vydání výběru z díla Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských, kterou oba umělci pokřtili.

Alfred Strejček je herec, moderátor, hudebník, scénárista a pedagog. Absolvoval JAMU v Brně a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Jeho doménou je vedle herectví přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců a držitelem nejvyššího ocenění tohoto oboru-- Křišťálové růže.
Jeho hlas se vepsal do povědomí televizních diváků i rozhlasových posluchačů. Vytvořil řadu významných rolí ve filmu, v televizi i v rozhlase (Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Podivná přátelství herce Jesenia, Smrt a blažená paní, Lásky hra osudná, Josefina, Kartouza Parmská, aj.) Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl a spolupracuje na nich s našimi nejvýznamnějšími orchestry, soubory i dirigenty. Společně se Štěpánem Rakem byl oceněn od UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, který oba umělci představili ve 33 zemích čtyř kontinentů na více než 700 vystoupeních.
Alfred Strejček působil také řadu let na Pražské konzervatoři jako profesor uměleckého přednesu a v současné době je externím pedagogem rétoriky a komunikačních dovedností na Palackého univerzitě v Olomouci.
Dvanáct znamení lásky
Dosavadní literární tvorba Štěpána Urbana si získala čtenáře u nás i v zahraničí. Nejinak tomu jistě bude i s knihou "Dvanáct znamení lásky", kterou psal autor sobě i svým čtenářům pro radost. Je určena pro chvíle odpočinku, ale zároveň poslouží i k hlubšímu zamyšlení nad znameními zvěrokruhu a významem jejich sdělení pro člověka. „Dar svobodné vůle,“ říkával Štěpán Urban, „nám byl poskytnut především proto, abychom se dokázali ovládat a žít etičtěji. Takové je hlavní poslání astrologie.“ Lidé by se měli častěji dívat ke hvězdám a vnímat jejich jas. Možná by se jim potom i mnohá tajemství vesmíru zdála být jasnější.

Proslulé duo Strejček a Rak odehraje velikonoční koncert v kostele sv. Ducha

Uznávané umělecké duo Alfred Strejček a Štěpán Rak vystoupí v neděli 9. dubna v Ostravě-Zábřehu. Koncert v kostele sv. Ducha začíná v 18 hodin a s ohledem na nadcházející velikonoční čas nabídne originálně zpracovaný pašijový příběh.

„Zažít vážnou hudbu v kostele je jedinečný zážitek, zvláště vystupují-li takoví umělci jako kytarista Štěpán Rak a recitátor Alfred Strejček. Rád bych proto na tento koncert pozval všechny příznivce kvalitní hudby a věřím, že to bude příjemné zastavení před velikonočními svátky,“ uvedl za pořadatele ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.
Vstupenku na velikonoční koncert Alfreda Strejčka a Štěpána Raka lze zakoupit za 150 korun přímo na místě, popřípadě v Kanceláři svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě. Senioři, studenti a držitelé průkazu ZTP, resp. ZTP/P mají nárok na zlevněné vstupné ve výši 100 korun.
Zúčastněte se během měsíce dubna slosování o vstupenky do Národního divadla moravskoslezského!
Rezervujte si místo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace nebo telefonicky 607 082 029. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!

Akce v rámci projektu Dům knihy Živě!!! spolufinancuje statutární město Ostrava.

Místo konání: KNIHCENTRUM.cz, DŮM KNIHY Ostrava

Přesná adresa: (Hledat na mapě)

Ostrava (okres: Ostrava-město kraj: Moravskoslezský kraj stát: Česká republika)

Pořadatel: KNIHCENTRUM.cz, DŮM KNIHY Ostrava
WWW pořadatele: http://www.knihcentrum-ostrava.cz/news

Vkládání kulturních akcí zdarma

Kulturní akce mohou zcela zdarma vkládat registrovaní a přihlášení uživatelé.

Pro lepší zviditelnění kulturní akce na našem webu, nás neváhejte kontaktovat.


Informace o kulturních akcích nemusejí být aktuální. Účinkování na dané kulturní akci si ověřte přímo na stránkách pořadatele kulturní akce!