Hrad Bezděz

Podobné akce

Účinkující: .

Typ akce: Hrady a zámky

Zahájení: 01. 1. 2015
Ukončení: 31. 12. 2019

Popis akceVítám vás v národní kulturní památce hradu Bezdězu, který je nejen významnou stavební památkou, ale který se i zapsal do dějin českého národa osudy svých držitelů a později inspiroval české umělce k významným dílům v oblasti literární, hudební i výtvarné. Proto byl v roce 1978 prohlášen Národní kulturní památkou.
Královská država bezdězská byla pozůstatkem Přemyslovského knížecího vlastnictví, které se rozkládalo na území rozsáhlého pohraničního hvozdu. Obchodní styky se sousedy si však vyžádaly přerušení tohoto neprostupného pralesa zemskými stezkami, po kterých sem přicházeli stále noví osídlenci a zakládali nové osady. Při obchodní cestě z Prahy do Žitavy vznikla pod kopcem osada nazývaná po jakémsi Bezdědovi, která později nese jméno Bezděz. V osadě byl postaven kostel sv. Jilji, na kterém i přes pozdější barokní úpravy je znatelný původní románský sloh. V těsné blízkosti kostela (Románské zdivo) stávala tvrz královského úředníka - villika, který spravoval rozsáhlou bezdězskou državu.
Nejspíše v 60. letech 13. století český král Přemysl Otakar II. využil dominantního vrchu nad starším dvorcem a nechal na něm vystavět pevný kamenný hrad na obranu obchodní cesty a proti rozpínavosti sousedních rodů Ronovců a Markvarticů. V roce 1278, po smrti Přemysla Otakara II. byl hrad už nepochybně obyvatelný, neboť téhož roku byl obsazen braniborskou posádkou.
Na rozdíl od jiných hradů byl Bezděz postaven v krátké době celý, bez postupných přístaveb a ani pozdější staletí nezasáhla do jeho vzhledu. Bezděz je autentickým obrazem hradu druhé poloviny 13. století, hradu pevnostního charakteru sloužícího k zajištění panovníkovy bezpečnosti a oproštěného od hospodářských staveb, vysazen manským systémem. Král "železný a zlatý", Přemysl Otakar II. se snažil stavbou nedobytných hradů a zakládáním královských měst upevnit moc proti šlechtě.

Otevírací doba:
Duben Víkendy a svátek 10,00 – 16,30h.
Květen Mimo pondělí 09,00 – 16,30h.
Červen Mimo pondělí 09,00 – 16,30h.
Červenec Mimo pondělí 09,00 – 16,30h.
Srpen Mimo pondělí 09,00 – 16,30h.
září Mimo pondělí 09,00 – 16,30h.
Říjen Víkendy a svátek 09,00 – 15,30h.

Místo konání: ¨Státní hrad Bezděz

Přesná adresa: (Hledat na mapě)

Bělá pod Bezdězem (okres: Mladá Boleslav kraj: Středočeský kraj stát: Česká republika)

WWW pořadatele: http://

Vkládání kulturních akcí zdarma

Kulturní akce mohou zcela zdarma vkládat registrovaní a přihlášení uživatelé.

Pro lepší zviditelnění kulturní akce na našem webu, nás neváhejte kontaktovat.


Informace o kulturních akcích nemusejí být aktuální. Účinkování na dané kulturní akci si ověřte přímo na stránkách pořadatele kulturní akce!