Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka Brno

Podobné akce

Typ akce: Ostatní akce

Zahájení: 01. 1. 2015
Ukončení: 31. 12. 2019

Vstupné: Podle typu akce

Popis akce

Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně se nachází prakticky v centru města, v malebném parku na Kraví hoře. Je proto snadným a bezesporu atraktivním cílem pro turistické výpravy, školní výlety i jednotlivce. V posledních letech k nám každoročně přichází na 80 tisíc návštěvníků, takže za 50 let existence hvězdárny a 45 let fungování planetária jich bylo před dva a půl milionu. Hlavní atrakcí je velké planetárium firmy Carl Zeiss Jena typu Spacemaster umístěné v kopuli o průměru 17,5 metru, na kterou se promítá devět tisíc hvězd, dvacet mlhovin i hvězdokup a řada těles sluneční soustavy. Navíc jej doplňují speciální projektory, špičková zvuková a světelná aparatura. Podobně uzpůsobená mnohonásobná projekce nemá na Moravě a s výjimkou Prahy ani v Čechách obdoby, takže není divu, že si návštěvníci ze shlédnutých představeních odnášejí nevšední zážitky.

Vlastní přístroj planetária je přitom zcela netradičně umístěn na hydraulické plošině, takže jej lze dle potřeby zasunout do spodních prostor. Drobnou kuriozitou je i plechová konstrukce projekční plochy: kvůli větrání a nezbytnému odlehčení v ní najdete půl miliardy milimetrových dírek. Přepočteno na cenu stavby, stála každá z nich čtyři haléře. Samozřejmě v tehdejších cenách. V repertoáru multivizuálních představení velkého planetária jsou pořady věnované modernímu pohledu na Zemi, sluneční soustavu i vzdálenější vesmír, vč. netradičních témat (špionážní družice, moderní hrozby apod.). Nezapomíná se ani na nejmenší diváky, pro které jsou připraveny interaktnivní pohádkové příběhy. Kapacita velkého planetária s bezbariérovým přístupem je 200 míst. Konají se v něm i odborné přednášky, koncerty, tématicky zaměřené semináře a nejrůznější komerční akce.

Místo konání: Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně

Přesná adresa: Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně Kraví hora 2 616 00 Brno (Hledat na mapě)

Brno (okres: Brno-město kraj: Jihomoravský kraj stát: Česká republika)

Pořadatel: Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně

Vkládání kulturních akcí zdarma

Kulturní akce mohou zcela zdarma vkládat registrovaní a přihlášení uživatelé.

Pro lepší zviditelnění kulturní akce na našem webu, nás neváhejte kontaktovat.


Informace o kulturních akcích nemusejí být aktuální. Účinkování na dané kulturní akci si ověřte přímo na stránkách pořadatele kulturní akce!