Muzeum železniční a silniční historické techniky - Výtopna Zdice

Podobné akce

Typ akce: Výstava

Zahájení: 01. 1. 2015
Ukončení: 31. 12. 2019

Popis akce

Rozhraní Českého krasu, Brd a Zbirožské vrchoviny na jihozápadním okraji Středočeského kraje zaujme návštěvníka nejen překrásnou přírodou a množstvím kulturních památek, ale i technickým odkazem našich předků, jenž této oblasti již v dávných dobách přisoudil osud důležitého dopravního koridoru. Význam původní obchodní stezky protínající mimo jiné i dnešní město Zdice se tak postupem staletí přenesl na ocelové železniční pásy a následně i na panelové plochy zdejší dálnice.

Zejména návštěvníky z řad zájemců o historii silniční a železniční dopravy tak zaujme nově zřízená dopravní expozice umístěná v areálu bývalého železničního depa Českých drah ve Zdicích, jehož historie sahá až do roku 1862.

Kdysi významné železniční depo Zdice, situované na důležitém železničním uzlu tratí Praha – Cheb a Zdice – Protivín, dosloužilo provozním potřebám Českých drah v prosinci roku 2002. Od této doby bylo téměř nevyužívané a sloužilo především k deponaci neprovozních a dlouhodobě odstavených hnacích vozidel. Až v létě roku 2005 se nám – skupině nadšenců historické techniky při SAXI – podařilo areálu depa získat do pronájmu. Po nutných opravách, které si vyžádaly nemalé úsilí našich příznivců, se nám podařilo zrealizovat ojedinělou expozici silniční a železniční techniky, umístěnou v původním kruhovém stání pro lokomotivy.

Mezi nejcennější exponáty, které si lze v naší muzejní expozici doslova osahat, patří například motorová lokomotiva BN 60 z roku 1957, která je zástupkyní omezené série prvních motorových lokomotiv se znakem ČKD. Sbírku železničních vozidel pak dotváří množství historicky cenných nákladních vozů, motorové lokomotivy a zatím neprovozní parní lokomotiva...

Z řad silničních vozidel jmenujme hasičský vůz ŠKODA 706 RTH, legendární autobus ŠKODA RTO, tahač TATRA 813 6×6 poháněný dvanáctiválcovým, vzduchem chlazeným motorem T 930. Ve stádiu přípravy pak návštěvník spatří dva automobilové jeřáby TATRA 111 a 813 a nejstarší dochovaný autobus řady ŠM z roku 1964, specifický svým neděleným čelním sklem, bočními plechy z profilovaného hliníkového plechu a automatickou převodovkou. Z osobních automobilů se zde seznámíte například s několika variantami automobilů značky Wartburg z provenience bývalé NDR.

Nejnovějším renovovaným přírůstkem Výtopny Zdice je zapůjčený od SEHATU Poříčany hasičský práškový vůz ŠKODA 706 RT s nástavbou PLA 3000 TOTAL (Německo). Jde o vůz z poloviny sedmdesátých let minulého století, určený pro hašení nebezpečných požárů v rámci podnikového požárního sboru SONP POLDI Kladno. V roce 2006 získal tento vůz titul "MISS MATÝSEK" na setkání hasičských automobilů v Dolní Poustevně.

Součástí muzejní sbírky je i stálá expozice věnovaná historii železniční trati Zdice – Protivín.

Muzejní expozice Výtopna Zdice je otevřena vždy první víkend v měsíci od dubna do října v době od 10.00 do 17.00 hodin. Zájemcům zde nabídneme mimo jiné upomínkové předměty s železniční tématikou a samozřejmě veškerý sortiment pohlednic a publikací vydaných SAXI.

Místo konání: Muzeum železniční a silniční historické techniky VÝTOPNA ZDICE

Přesná adresa: (Hledat na mapě)

Zdice (okres: Beroun kraj: Středočeský kraj stát: Česká republika)

Vkládání kulturních akcí zdarma

Kulturní akce mohou zcela zdarma vkládat registrovaní a přihlášení uživatelé.

Pro lepší zviditelnění kulturní akce na našem webu, nás neváhejte kontaktovat.


Informace o kulturních akcích nemusejí být aktuální. Účinkování na dané kulturní akci si ověřte přímo na stránkách pořadatele kulturní akce!