PRVNÍ 4D THEATER V ČR ZAHÁJIL PROVOZ

Podobné akce

Typ akce: Kino

Zahájení: 19. 2. 2009
Ukončení: 31. 1. 2018

Popis akce

Liberec, 19. února 2009 V zábavním a společenském komplexu CENTRUM BABYLON LIBEREC, byl slavnostně spuštěn XD Theater. Jedná se o první 4D simulátor svého druhu ve střední Evropě. Investice do virtuální reality nové generace vyšla na 7,5 milionu Kč.

XD Theatrer byl spuštěn zároveň se zahájením mistrovství světa v klasickém lyžování. Je to částečně záměr, během MS očekáváme v komplexu vyšší počet hostů. Od koupě po vlastní výstavbu stačilo pouhých 14 dní. Využili jsme skutečnosti, že bylo zařízení prezentováno na výstavě v Londýně. Místo toho, aby se rozebralo a poslalo zpět za Atlantik, putovalo do České republiky.

XD Theater neboli 4D simulátor je jediný svého druhu v České republice. Náklady na pořízení byly 7,5 milionu korun. Zařízení z dílny firmy Trio Tech pochází z Kanady, vyrábí se pár desítek kilometrů od Montrealu. V USA a Kanadě jsou zařízení tohoto typu velice oblíbená.

V simulátoru je celkem osm pohyblivých křesel. Cena každého je tak v přepočtu 900 000 korun. V nabídce je pět asi pětiminutových filmů, z nichž každý přijde na čtvrt milionu korun. Příští rok plánujeme obměnu filmů – nákup nových. Každý den běží tři filmy, které se následující den obmění tak, aby i lidé ubytovaní na hotelu Babylon při vícedenním pobytu mohli shlédnout filmy postupně. Předpokládaná denní návštěvnost jsou dvě stě lidí. Návratnost investice počítáme na čtyři roky.

Ke sledování filmů ve 3D slouží polarizační brýle, které umožní sledovat obraz vysílaný ze dvou kamer tak, aby působil prostorově. Čtvrtou dimenzí je pohyb sedadel, foukání vzduchu a prostorový zvuk. Křesla dokáží vyvinout až 100 různých pohybů a 2G přetížení. Diváci se upnout do bezpečnostního pásu, kvůli nebezpečí vypadnutí z křesla. Při odpojení pásu pohyb křesla okamžitě ustane. Prostor se sedadly navíc monitoruje obsluha pomocí infračervené kamery. V případě jakéhokoliv problému produkci okamžitě zastaví. Sedadla, která nejsou obsazena se nepohybují - šetří tak energii.

Při zapojování XD se naši technici řádně zapotili. A to, i když měli k ruce zkušeného mechanika přímo z Kanady. Nejvíce práce jim dalo zredukovat napětí v našich zásuvkách na, v Americe používaných, 110 V a propojit naše zásuvky s Kanadskými. Aby se stihlo XD včas otevřít, prodloužily se směny. Těsně před otevřením se na XD pracovalo až do půlnoci.

Simulátor není doporučen gravidním ženám, kardiakům, osobám s vysokým krevním tlakem nebo v době čerstvé poúrazové rekonvalescence. XD Theater není přístupný pro děti do deseti let, dětem do 140 centimetrů výšky a podnapilým osobám. Do sedadel by neměli usednout ani lidé těžší než 160 kg.

Vstupné na jeden film stojí šedesát korun na dva filmy sto korun a na tři filmy sto dvacet korun. Rodinné vstupné pro 4 lidi přijde na 180 Kč. Provozní doba je denně od 10 do 20 hodin.

V nabídce je celkem pět různých filmů. Od ledového Výletu do Arktidy, přes oblast sci-fi – Cesta do středu země či průlet nad neobjevenou planetou Kosmická loď. Nechybí ani adrenalinový zážitek – XD Theater nabízí v této oblasti film Strašidelný důl. Na své si přijdou i menší diváci – Jett and Jinn je průlet nad ulicemi velkoměsta i pod nimi.

Na území Evropy jsou XD simulátory v celkem 6 městech ve Skotsku, Rusku, Španělsku a Turecku.


Místo konání: Centrum Babylon

Přesná adresa: Nitranská 1, 460 01, Liberec (Hledat na mapě)

Liberec (okres: Liberec kraj: Liberecký kraj stát: Česká republika)

Pořadatel: Jakub KADEČKA, marketing – press
WWW pořadatele: www.BabylonLiberec.cz

Vkládání kulturních akcí zdarma

Kulturní akce mohou zcela zdarma vkládat registrovaní a přihlášení uživatelé.

Pro lepší zviditelnění kulturní akce na našem webu, nás neváhejte kontaktovat.


Informace o kulturních akcích nemusejí být aktuální. Účinkování na dané kulturní akci si ověřte přímo na stránkách pořadatele kulturní akce!